@ismailsaymaz

'Bir Anarşist' Kızıltepe'ye giremedi

Devlet Tiyatroları'nda uzun yıllar sahnelenen 'Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü' (Mirina Anarşîstekî) adlı tiyatro oyunu, 3. Kızıltepe Festivali'nde Kürtçe sahnelenmek istenince...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Devlet Tiyatroları'nda uzun yıllar sahnelenen 'Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü' (Mirina Anarşîstekî) adlı tiyatro oyunu, 3. Kızıltepe Festivali'nde Kürtçe sahnelenmek istenince 'kamu düzenini bozacak olayların çıkması' ihtimaline karşılık kaymakamlık tarafından yasaklandı.
Kızıltepe Belediyesi, 25-27 Mayıs'ta düzenlenen 3. Kızıltepe Festivali için, merkezi İstanbul'da yer alan Mezopotamya Kültür Merkezi'ne bağlı (MKM) 'Teatra Jiyana Nü'yu (Yeni Yaşam Tiyatrosu) da davet etti. Festival programına göre, 27 Mayıs'ta 16.00'da Nobel ödüllü İtalyan yazar Dario Fo'nun 'Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü' adlı oyun Kürtçe sahnelenecekti. Oyunun çevirmeni ve yönetmeni Kemal Orgun'a göre, yıllarca Devlet Tiyatroları'nda (DT) sahnelenen bu oyun bir yıldır Kürtçe de oynanıyordu. Ancak Kızıltepe Kaymakamlığı, festivalden bir gün önce oyunu yasaklandı.
Buna gerekçe olarak 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun, 'kamu düzenini ciddi şekilde bozacak olayların çıkması veya milli güvenlik gereklerinin ihlal edilmesi veya Cumhuriyet'in ana niteliklerini yok etmek amacını güden fiillerin işlenmesinin kuvvetle muhtemel bulunması' gösterildi.
Tiyatro ekibi, oyunun sahneleneceği saatte sahneye çıkıp bir basın açıklaması yaparak, yasaklama kararını protesto etti. Orgun, bu oyunun Diyarbakır, Batman ve Doğubeyazıt'taki festivallarde sahneye konulduğunu, İstanbul'da Muammer Karaca Tiyatrosu'nda izleyicisiyle buluştuğunu anımsatarak kararı 'trajikomik' olarak niteledi: "Kürt tiyatrosunun bir klasiği sahnelemesi ve insanlarla buluşturacak yeteneğe sahip olması, Kürtçenin gelişimine hizmet etmemiz, kimi çevreleri rahatsız etti."
'Karar siyasi'
MKM Direktörü Elif Kaya da bu seçim atmosferiyle ilintili yasaklamaların arttığını vurgularken, İzmir'de Ada Kültür Merkezi'nin basıldığını, Van'da da Serhat Kültür Merkezi'nin bir imza gününde basılarak sanatçıların gözaltına alındığını söyledi.
Kızıltepe Belediye Başkanı Yardımcısı Şehmus Karakaya, bu yasaklamanın siyasi bir karar olduğunu savunarak şöyle konuştu: "Biz 30 yıllık süreçten sonra insanlarımızı sanatla ve kültürle buluşturmak istiyorduk. Demek ki kaldıramadılar ve iptal ettiler. Zaten her attığımız adımda valilikle sıkıntı yaşıyoruz. Festivalin ilk gününde yapmayı düşündüğümüz at yarışları da gerekçe gösterilmeden yasaklandı. oysa biz bir kültürü tekrarlamak istedik. Çok zorluk çekiyoruz."