Bir Ankara inatlaşması: Her gece aynı sokakta eylem ve müdahale

Bir Ankara inatlaşması: Her gece aynı sokakta eylem ve müdahale
Bir Ankara inatlaşması: Her gece aynı sokakta eylem ve müdahale

Protestocular gündüz saatlerinde Kuğulu Park'ta, bir tür pasif direniş yaparak kitap okuyor.

İstanbul'da polisin Gezi Parkı protestocularına sert müdahalesi üzerine gösterilerin sıçradığı kentlerden biri olan Ankara'da Kennedy Caddesi günlerdir aynı saatlerde çatışmalara neden oluyor.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ - can.guleryuzlu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARAGezi Parkı protestolarına, İstanbul’da 31 Mayıs’ta yaşanan yoğun çatışmalardan 1 gün sonra, Kızılay’daki çatışmalı gösteriyle dahil olan başkentte, tepkiler ve eylemler ‘lokal’ olarak devam ediyor. Ankara’nın birçok ilçesinde sokaklara çıkan kalabalıklar yürüyüş yaparken, her akşam polis müdahalesinin olduğu tek yer Kızılay yakınlarındaki Kennedy Caddesi.


ÖNCE KIZILAY’DA BAŞLADI
Gezi Parkı protestolarının Ankara’ya sıçradığı gün 1 Haziran’dı… O gün Kızılay’da toplanan kalabalığa polisin sert müdahalesinin ardından, Kızılay Meydanı ve ara sokaklarda saatlerce süren taşlı-sopalı, gazlı-tazyikli sulu çatışmalar yaşandı. İzleyen günlerde de Kızılay sık sık hareketlendi ve polis müdahaleleri de sürdü. Asıl sert müdahaleler gecenin geç saatlerinde olurken, Kızılay en kalabalık günlerinden birini bazı sendika greviyle birleştiği 5 Haziran günü yaşadı. Ziya Gökalp Caddesi’nde toplanan binlerce kişi Kızılay Meydanı’nda saatlerce sloganlar eşliğinde tepkilerini gösterdi ve dağıldı. Kalabalığa müdahale edilmezken, aynı günün akşam saatlerinde Kızılay’da toplananlara müdahale olmuştu. Bu müdahaleden sonraki günlerde Kızılay’daki büyük toplanmalardan biri Recep Tayyip Erdoğan ’ın Ankara’ya geldiği gün yaşandı. Kızılay Meydanı’nda trafiği aksatmamaya özen gösteren gruba akşam 21.00 sıralarında müdahale edilmiş; Kızılay, özellikle de Sakarya Caddesi ve diğer ara sokaklar gaz bombası yağmuruna tutulmuştu.

Kızılay, bu eylemin ardından küçük grupların basın açıklaması ve kısa süreli protestolarına tanıklık etse de yavaş yavaş eylemler öncesindeki havasına döndü.


KUĞULU’DA ‘ÇADIR MÜCADELESİ’
Kızılay’daki eylemlerle birlikte Ankara’nın merkezi eylem noktalarından biri de Kuğulu Park oldu. Parkta binlerce kişi toplanmaya başladı. Kızılay’daki bazı grupların Kuğulu Park’a, Kuğulu Park’taki bazı grupların da Kızılay’a yürümesi iki noktadaki eylemcileri zaman zaman ortaklaştırdı. Kuğulu Park’ta eylemler sadece gece saatlerinde değil gündüz saatlerinde de yapılır oldu. Gezi Parkı’ndaki gibi bir yaşam alanı oluşturmaya çalışan Kuğulu Park’taki eylemciler, çadırlar, kütüphaneler kurmaya, mutfak tüplerinde yemekler pişirmeye başladı.
Ancak polis son günlerde hemen her sabah erken saatlerde gelerek bu çadırları topluyor. Göstericiler ise çadırları toplansa da Kuğulu’dan ayrılmayarak pasif direnişlerini sürdürüyor.


KENNEDY MERKEZİLEŞTİ
Akşamları saat 21.00’den itibaren hem sayısı hem de coşkusu artan protestocular, Kuğulu Park yanındaki Tunalı Hilmi Caddesi’ne de taşar oldular. Bir süre sonra ise yeni bir ‘alışkanlık’ doğdu: Kuğulu Park ile Kızılay Meydanı’nın arasında, hatta bu iki eylem merkezinin tam ortasında yeni bir ‘nokta’ doğmaya etmeye başladı. Çoğunluğu Kuğulu Park’ta toplananlardan oluşan eylemciler Meclis ve Başbakanlığın da bulunduğu Atatürk Bulvarı’na açılan Kennedy Caddesi’ne inerek sloganlar eşliğinde protestolarını sürdürmeye başladı. Bugüne dek devam eden ve 4-5 bin kişinin katıldığı Kennedy Caddesi eylemlerinde’ göstericiler Atatürk Bulvarı’na açılan noktanın yakınlarında barikatlar kuruyor. Protestoculardan bir grup daha sonra Atatürk Bulvarı’na çıkarak, hemen yanlarında ABD’nin Ankara Büyükelçiği’nin de bulunduğu noktada sokak lambalarının demirlerine ve yoldaki korkuluklara vurarak ses çıkartıyor. Bu tepki yaklaşık 1 saat sürdükten sonra saat 23.30 sıralarında Meclis yakınlarında beklemekte olan Çevik Kuvvet ekipleri, Atatürk Bulvarı üzerinden TOMA ve Akrep diye ifade edilen araçlarla Kennedy Caddesi girişine gelerek, bazen uyarı yapıp bazen de hiç uyarı yapmadan ve yüksek miktarda gaz kullanarak müdahaleye başlıyor. Ara sokaklara dağılan kalabalık, Çevik Kuvvet ekiplerinin geri çekilmesi durumunda tekrar toplanırken, bazen de Çevik Kuvvet’in takibi nedeniyle ara sokaklardan Tunalı Hilmi Caddesi’ne yöneliyor. Saatler 02.00 veya 03.00’e geldiğinde ise Kennedy ve Tunalı Hilmi Caddesi’nde de sakinlik hakim oluyor.


SAYILARI AZDI AMA...
Dün gece de saat 01.00 sularında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Gezi Temsilcileri ile toplantısı devam ederken yine Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulu Park’tan yaklaşık genelde gençlerden oluşan 200-300 kişilik bir grup yine Kennedy Caddesine geldi, barikatları kurdular. Göstericilerin sayısı az olmasına rağmen daha önceki gecelere göre daha fazla sayıda polis yine sert müdahalede bulundu. Polis, diğer gecelere göre az sayıdaki göstericileri neredeyse beş dakika süren biber gazlı tazyikli sulu müdahale ile dağıttı. Ancak polisin sert müdahalesi ara sokaklarda devem etti. Çevik kuvvet ve Akreplerin sokak aralarında göstericileri takip ederek gözaltılar yaptıkları da bildirildi.

Polis, gözaltıların basın tarafından takip edilmemesi için gazetecilere ‘hakkınızda işlem yaparız’ diyerek uyarılarda da bulundu.

Dikmen, Batıkent, Tuzluçayır, Aydınlıkevler, İncirli ya sokakta ya da balkonda
Ankara’daki diğer semtlerde ise polis müdahalesinin yaşanmadığı eylemler gerçekleştiriliyor. Akşam saat 20.00 ya oda 21.00 sıralarında Batıkent’te metro istasyonunun bulunduğu alanda binlerce Batıkentli toplanarak yürüyüş yapıyor. Araçlarından korna, balkonlarından tencere tava çalarak çok sayıda vatandaşın da destek verdiği Batıkent’teki eylemlere coşkunun yanı sıra hüzün de hakim. Kızılay’daki eylemler sırasında yaşanan çatışmada, kameralara da yansıyan polis kurşunuyla başından yaralanan ve beyin ölümü gerçekleştiği bildirilen Ethem Sarısülük’ün Batıkent’teki evine yürüyen kalabalık burada sloganlarla protestolarını devam ettiriyor.
Dikmen semtinde de yaşlısı, genci yine binlerce kişi toplanarak Kızılay güzergahına yürüyor. Bu kalabalık Dikmen Caddesi üzerindeki Emniyet misafirhanesinin önünde polis barikatıyla durdurulurken, kısa bir süre de burada tepkilerini gösterip dağılıyor.

Tuzluçayır, Aydınlakevler ve Keçiören’in İncirli semtlerinde de vatandaşlar kalabalıklar oluşturarak ya yürüyüşe geçiyor ya da bulundukları yerlerde sloganlarla her akşam eylemlerini sürdürüyor.


  http://www.radikal.com.tr/113761511376158

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bunların işi yokmu - resip

  sonuc alamayacakları beyhude bir döngüden kim ne umuyor yazık bu insanlara yahu şecime kadar bekleyin geregini yapın böyle günlük gaz solumanın kime faydası var yazık sarısülük bu yolda gitti gencecik cocuk insanın ici yanıyor bırakın artık yahu işinize gücğnüze bakın bu yol yol degil

  Sık Bakalım - halukaka

  Sık Bakalım Sık Bakalım Biber Gazı Sık Bakalım. Kaskını Çıkar, Copunu Bırak, Delikanlı KİM Bakalım!!! Diren Ankara! Az kaldı. Faşist dikta sallanıyor. Acık daha itek de kurtulak la :)

  TÜM DİRENİŞÇİLERE SELAM OLSUN - pispor

  silahsız sopasız ve şiddetsiz Modern bir devrim şiarı ile 11 yıldır hiç bir ders görmeyen hiçbir halk tepkisi görmeden 11 yılında olan akp hükümetine dur dediler nereye artık yeter kendine çeki düzen ver bak biz çoğunluğumuz üniversiteli yazar sanatçı doktor emekçi ve şiddete karşı dur diyen halkız eğitimliyiz sen öyle her meydanda at koşturamazsın dediler ve meydanlara çıktılar ben adına modern Devrimin neferleri başardınız bir büyük ders verdiniz başta hükümete onun yalakalarına ve sesiz sedasız bana dokunmayan bin yıl yaşasın diyen zavallılara ve selam olsun devrim şehitlerine bin selam

  İstanbuldan Ankaraya selamlar - farika

  Geziden önce keşke hepberaber AOÇyi kurtarabilseydik. Daha fazla talan edilmesin ne AOÇ, ne Van Ercişin 250.000 ağacı, ne Karadenizin dereleri, ne de bunları savunmaya çalışan insanlar

  ... - noelon

  şimdi ankarada olmak vardı... gururumuzsunuz gençler...!

  bitsin bu eylemler - egeli67

  Bu ne iştir anlamadık. Mesele üzüm yemek değil, bağcıyı haşlamak. Amaç Gezi ise sen niye Kuğulu Park'a çadır kuruyorsun. Kaldı ki Gezinin de çadırcıların işgalinden kurtulması gerekiyor. Yaşam alanıymış, yeşilmiş falan anladık da parkın her tarafını kaplayan çadırlar ne oluyor? Çadırlar zorla sokulurse Batı medyasına çıkacaklar ve CNN'de meşhur olacaklar. Dertleri Türk kamuoyu değil, Batı'dan destekle işi götürmek. Saysan bir kaç bini geçmeyecek işgalci ama bütün İstanbul adına konuşuyorlar gibi hareket ediyorlar. Artık sıkıldık..

  ! - Radigal

  " Polis, gözaltıların basın tarafından takip edilmemesi için gazetecilere ?hakkınızda işlem yaparız? diyerek uyarılarda da bulundu. " Ve siz basın olarak hiç sesinizi çıkartmıyorsunuz ? Öyle mi ?