Bir annenin oğlunu okutma inadına takdirname verildi

Yürüyemediği için evde eğitim gören doğuştan engelli 13 yaşındaki Muhammed Ali Acar karne almanın mutluluğunu yaşadı. Öğretmen Yakup Kocabaş, karneyi Muhammed Ali'ye...

KONYA/ SİVAS - Yürüyemediği için evde eğitim gören doğuştan engelli 13 yaşındaki Muhammed Ali Acar karne almanın mutluluğunu yaşadı. Öğretmen Yakup Kocabaş, karneyi Muhammed Ali'ye, takdirnamesini ise oğlunu beşinci sınıfa kadar okula sırtında götürüp getiren annesi Sakine Acar'a verdi.
Konya'nın Selçuklu ilçesinde oturan Ömer-Sakine Acar çiftinin doğuştan engelli oğulları Muhammed Ali, ilkokula beş yıl süresince annesinin sırtında gitti. Anne Acar, oğlunu evlerine bir kilometre uzaklıkta bulunan okuluna sırtında götürüp getirdi. Sakine Acar, büyüyen oğlunu sırtında taşıyamaz hale gelince tekerlekli sandalye aldı. Ancak tekerlekli sandalyeyi kullanmaktan utanan Muhammed Ali, okula gitmek istemedi. Anne Acar'ın Konya Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurusu değerlendirilerek bir öğretmen görevlendirildi. Yaklaşık üç aydır evde eğitim gören Muhammed Ali, karnesini öğretmeni Yakup Kocabaş'tan aldı. Kocabaş, karnesini öğrencisine, almaya hak kazandığı takdirnamesiniyse annesi Sakine Acar'a verdi. Anne Acar, "Her anne benim yaptığım fedakârlığı yapardı. Ben çok istememe rağmen okuyamadım. Oğlumun okuması için bundan sonra da her fedakârlığı yapmaya hazırım" dedi.
Karne kaçakları
Muhammed Ali karnesini sevinçle alırken bazı öğrenciler okulun bitmesinden memnun değildi. Konya'daki Ilgın Ticaret Meslek Lisesi birinci sınıf öğrencisi karnesinde altı zayıfı olan 15 yaşındaki H.Y. ile aynı okulun üçüncü sınıf öğrencisi 'dokuz zayıflı' 17 yaşındaki M.Ç., ailelerinin tepkisinden korkup kaçmaya çalıştı. Sivas'ta da E.Ç, E.D, ve Z.P. adlı üç arkadaş, karnelerinde zayıf notlar bulunduğu gerekçesiyle evlerine gitmeyerek, geceyi bir inşaatta geçirdi. Polisçe bulunan çocuklar ailelerine teslim edildi. (dha, aa)