Bir annenin zor seçimi

Üç yaşındayken ağabeyiyle birlikte kızamığa bağlı zatürreeye yakalanan ve annesinin evde bulunan tek penisilini kendisine enjekte etmesi sonucu hayatta kalan Mehmet Akça, bu olayın etkisinde kalarak doktor oldu.

KONYA - Üç yaşındayken ağabeyiyle birlikte kızamığa bağlı zatürreeye yakalanan ve annesinin evde bulunan tek penisilini kendisine enjekte etmesi sonucu hayatta kalan Mehmet Akça, bu olayın etkisinde kalarak doktor oldu. Akça, 'başka çocuklar ölmesin' diye 20 yıllık meslek hayatının önemli bölümünde aşı kampanyalarında görev aldı.
39 yıl önce Kars'ın Kırkpınar Sağlık Ocağı'nda görevli olan baba Haluk Akça, bir kış atların çektiği kızaklarla diğer köylere sağlık hizmeti götürmek için evinden ayrıldı. Bu sırada üç yaşında oğlu Mehmet Akça ve beş yaşındaki ağabeyi Necdet'te kızamığa bağlı olarak zatürree görüldü. Anne Müşerref Akça, tüm ilaçları, köylere sağlık taramasına giden eşi götürdüğü için, evde sadece bir tane penisilin iğnesi bulabildi. Anne Akça, zor bir karar vererek, elindeki tek penisilini küçük olduğu için bünyesi daha zayıf olan oğlu Mehmet'e vurdu. Baba Akça üç gün sonra eve döndüğünde, küçük Mehmet'i, aldığı penisilinin etkisiyle iyileşmeye başlamış, büyük oğlunu ise hastalığı ağırlaşmış olarak buldu. Hemen kızakla Kars'taki hastaneye götürülen Necdet Akça kurtarılamadı.
Doktor olma kararı
Bu acı olayı anne ve babasından dinleyen Mehmet Akça meslek olarak doktorluğu seçti ve 20 yıllık meslek hayatının önemli bölümünde aşı kampanyalarında görev aldı. Akça, Doğu Anadolu'da görev yaptığı süre içinde başka çocukların ilaç ve aşı yetersizliği nedeniyle ölmemesi için canla başla çalıştı. Halen devam eden 'Ulusal Kızamık Aşı Günleri' kapsamında Konya 14 No'lu Sağlık Ocağı aşı ekiplerinde görev alan Akça, çocukları, kızamık ve komplikasyonlarından korumak için çalışıyor. Dr. Akça, "O zaman evde tek ilaç olduğu için birimiz yaşayabildi. Küçük olduğum için penisilin iğnesini bana yapan annem sayesinde bugün hayattayım ve bu nedenle 'Ulusal Kızamık Aşı Günleri', benim için özel anlam taşıyor" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7447257447250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.