Bir asker intiharı: Depresyon, ilaç ve nöbet

Bir asker intiharı: Depresyon, ilaç ve nöbet
Bir asker intiharı: Depresyon, ilaç ve nöbet
Manisa'da nöbetteyken silahıyla intihar ettiği belirtilen Adem Kocakaya'nın birliğinde psikolojik tedavi gördüğü ve ağır ilaçlar kullandığı ortaya çıktı.

Manisa Sarıgöl’deki birliðinde silahlý nöbet tutarken intihara teþebbüs eden er Adem Kocakaya’nýn beyin ölümünün gerçekleþtiði bildirildi. Kocakaya’nın psikiyatrik ilaçlar kullandýðý halde nasýl olup da silahlý nöbete gönderildiðini soran ailesi ise en çok bu konunun araştırılmasını istiyor.
Adem Kocakaya, altı yaşında annesini kaybetti. O günden sonra içine kapandı. Bu durum Manisa’daki askerliği sırasında iyice belirginleşti. Beş kez askeri hastaneye sevk edildi. Binbaşı E.Ö. gözetiminde, depresyon tedavisinde kullanılan dört ayrı ilaç verilerek tedaviye alındı. Tedavi ağustosa kadar sürdü. Üst devre askerlerle tartışması birlik içinde ezilmesine yol açtı. 23 Ocak gecesi ise yine bir kavga çıktı. Bu olayın ardından nöbete giden Er Adem Kocakaya, açıklamaya göre nöbeti sırasında tüfeğini başına doğrultarak ateş etti. Asker komaya girdi. Kocakaya olayında da, Kahramanmaraş’ta intihar eden er Emre Tanık olayındaki gibi psikiyatrik ilaç kullanımına rağmen silahlı nöbete yollanma, üst devrelerce aşağılanma gibi benzerlikler vardı. Adeta ‘kopya bir intihar’ vakasının yaşandığını belirten Asker Hakları Platformu Sözcüsü Dr. Tolga İslam, “Bu vakalar tekil değil. Yeterli takibin yapılmadığı ölümler var. Bireylerin yaşam hakkına gereken önem verilmiyor” dedi.
Radikal, Adem’in Kocakaya’nın amcası Hamit Kocakaya’ya ulaştı. Kocakaya, savcılık soruşturmasında belirlenen ilaç kullanımına dikkat çekerek şöyle konuştu:

‘25 asker var, beşi sorunlu!’

“Komutana sordum; jandarma yüzbaşı G. T. ‘25 asker var 10 tanesi de sorunlu. Beş nöbet kulübesi var’ dedi. Böyle gerekçe olur mu...”
Amca Kocakaya dosyadaki bazı şüpheli bulguları da şu şekilde aktardı: “İfadelere baktım. Baskı var iki üst devreden. Olaydan sonra başka birliğe gönderilmiş. Prosedür evrakının çoğunda Adem’in imzaları birbirini tutmuyor. Belgelerde tarih yok. Adem’in adına birileri doldurmuş gibi. Doktordan ‘ silah kullanır veya kullanamaz’ raporu var mı yok mu, bu da belli değil. Ama ağır ilaçlar kullanmış bu çocuk . Askerden önce psikolojik tedavi görmedi” diye konuştu.

Silah vermek doğru mu? 

Psikiyatrist Prof. Dr. Kerem Doksat ise kullanılan ilaçlara bakıldığında ciddi bir depresif tablo görüldüğünü söyledi. Prof. Dr. Doksat, “Depresyonunun boyutu ağır gibi. Silahlı nöbet ne kadar doğru, tartışmak lazım” dedi.