Bir askerle bir itirafçı tutuklu

Şemdinli'de biri uzman çavuş iki kişi tutuklandı. CHP'li Selvi, tutukluların, Umut Kitabevi'ni bombalayan itirafçı Veysel Ateş ve halka ateş açan uzman çavuş Tanju Çavuş olduğunu açıkladı. Astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz mahkemede serbest bırakıldı.

İSTANBUL - Şemdinli'de meydana gelen ve iki kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırılar, dün yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen gösterilerle protesto edildi.
Van: DEHAP il binası önünde toplanan yaklaşık 200 kişi basın açıklaması yaptıktan sonra sloganlar atarak yürümeye başladı. Gösterciler bir polis aracına molotofkokteyli atarak polisleri taşa tuttu. Sokak aralarına dağılan göstericiler ile polis arasında kısa süreli çatışma yaşandı. Polis göstericileri biber gazı kullanarak dağıttı. Olaylara karışan 24 kişi gözaltına alındı. 1 kişi de yaralandı.
Ağrı: DEHAP Doğubeyazıt İlçe Başkanlığı önünde toplanan yaklaşık 150 kişi, Büyük Ağrı Caddesi'nde 'Katillerden hesap sorulacak', 'Şemdinli direnişini selamlıyoruz', diye sloganlar atarak yürüyüş yaptı.
Erzincan: Ordu Caddesi'nde toplanan DEHAP'lı öğrenciler ile aralarında Eğitim-Sen üyelerinin de bulunduğu 30 kişi, Şemdinli'deki olayları protesto etti.
İzmir: İnsan Hakları Derneği'nin Çankaya'daki binası önünde toplanan yaklaşık 600 kişi ellerinde Türkçe ve Kürtçe pankartlarla, sloganlar atarak Konak'a kadar yürüdü. Protestocular burada basın açıklaması yaptı.
Ankara: Özgürlük ve Dayanışma Partisi üyesi bir grup Ziya Gökalp Caddesi'ndeki Ankara İl Binası önünde toplandıktan sonra "Çeteler halka hesap verecek" ve "Şemdinli halkı yalnız değildir" diye sloganlar atarak Kızılay'a yürüdü. Türkiye Komünist Partisi Ankara Örgütü üyesi bir grup da Şemdinli'de çıkan olayları, Sakarya Caddesi'nde yaptığı gösteriyle protesto etti. (dha, aa)
İki zanlı tutuklandı
Şemdinli'de 9 Kasım günü meydana gelen ve iki kişinin öldüğü olaylarla ilgili olarak önceki gece biri uzman çavuş olmak üzere iki kişi tutuklandı. Vali Erdoğan Gürbüz ve Kaymakam Mustafa Cihat Seslihan yaptıkları açıklamalarda "Tutuklanan iki kişiden birisinin askeri personel" olduğu bilgisini vermekle yetindi. Şemdinli'de bulunan CHP heyetinin başkanı Cevdet Selvi ise tutuklananlardan birinin Umut Kitabevi'ne bombayı atan PKK itirafçısı Veysel Ateş, diğerinin de aynı gün halkın üzerine ateş açan uzman çavuş Tanju Çavuş olduğunu açıkladı.
Adliyeye dört kişi sevk edildi
Şemdinli'de olaylara karıştığı iddia edilen dört kişi önceki gece geç saatlerde büyük bir gizlilik içinde adliyeye sevk edildi. Umut Kitabevi'ni bombalayarak Mehmet Zahir Korkmaz'ın ölümüne çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden oldukları ileri sürülen, 30 AK 933 plakalı jandarmaya ait sivil araç içinde halk tarafından yakalanan astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz, PKK itirafçısı Veysel Ateş ile 42 plakalı Doğan marka otomobilden, savcı keşif yaparken halkın üzerine ateş açıp Ali Yılmaz'ın ölümüne iki kişinin de yaralanmasına neden olduğu iddia edilen uzman çavuş Tanju Çavuş, Cumhuriyet savcılarına ifade verdi. İfadelerin ardından mahkemeye sevk edilen zanlılardan uzman çavuş Tanju Çavuş, halkın üzerine ateş etmek ve bir kişinin ölümüne neden olmak suçundan, PKK itirafçısı Veysel Ateş ise Umut Kitabevi'ne bomba atmak suçlamasıyla tutuklandı. Ali Kaya ile Özcan İldeniz ise "Bombalamayla ilgimiz yok" deyince serbest bırakıldı. Tutuklanan 'sivil kişi' Veysel Ateş'in 1972 Çukurca doğumlu olduğu, 1999-2000 yıllarında Şemdinli'de PKK itirafçısı olarak cezaevinde yattığı öğrenildi.
Vali: İstifam cebimde
Hakkâri Valisi Erdoğan Gürbüz, CHP heyetini kabul ettikten sonra yaptığı açılamada, olayın yargıya intikal ettiğini belirterek, "Bize gelen bilgiye göre dört kişi savcı tarafından tevkif edilmek üzere mahkemeye sevk edilmiş. Bunlarda 2'si tutuklanmış, 2'si de serbest kalmıştır" dedi. Bu arada, Gürbüz'ün önceki akşam Yüksekova Belediye Başkanı Salih Yıldız ve bölge belediye başkanlarının bulunduğu toplantıda "İstifa dilekçesi cebinde olan ve bir gömlekle iki gündür Şemdinli'de kalan insan olarak Şemdinli halkı için görev yapıyorum" dediği ileri sürüldü.


    http://www.radikal.com.tr/7630027630020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.