'Bir aylık ateşkes yetmez'

İşadamları ve demokratik kitle örgütleri, terör örgütü PKK'nın bir aylık eylemsizlik kararının 'Koşulsuz silah bırakma olarak' değiştirilmesini ve uzun vadeli olmasını istedi.

DİYARBAKIR - İşadamları ve demokratik kitle örgütleri, terör örgütü PKK'nın bir aylık eylemsizlik kararının 'Koşulsuz silah bırakma olarak' değiştirilmesini ve uzun vadeli olmasını istedi. Diyarbakır'daki 15 dernek, 30 sendika, 18 oda ve Diyarbakır Demokrasi Platformu tarafından önceki gün yapılan ortak açıklamada da bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'da yaptığı açıklamalara destek verilmişti. PKK'nın bir aylık eylemsizlik kararı üzerine yapılan değerlendirmeler şöyle:
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kutbettin Arzu: Biz bir aylık süreci doğru bulmuyoruz. Bu sorunların artık silahla çözülmeyeceğini, barış ve demokrasi ile çözüleceğine inanıyoruz. Bu süreç işadamlarına güven vermiyor. Sürecin sağlıklı yürümesi için koşulsuz ve süresiz silah bırakılmalı.
'Yatırımcı istikrar sever'
Diyarbakır Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Şeyhmus Akbaş: Bu bir aylık değil, uzun vadeli bir silah bırakma eylemi olmalı. Yine de atılmış önemli bir adım olarak düşünüyorum. Bundan sonra uzun vadeye çekmeleri daha önemli. Bu karar işadamlarını çok rahatlatmadı, ancak ilerisi için umut verici.
Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu: Hepimiz çatışmasızlık ortamını istiyoruz. Şiddet ve çatışma ortamı yatırımları olumsuz etkiliyor. Yatırımcı uzun vadeli istikrar arar. Çatışma ortamının ortadan kalkması sorunların demokratik zeminde çözülmesi daha uygun olacaktır.
Diyarbakır Barosu Başkanı avukat Sezgin Tanrıkulu: Sorunların şiddetle çözülmesi zamanı çoktan geçmiştir. Bu çerçevede PKK'nın silahlı şiddeti yöntem olarak kullanmasını doğru bulmuyorum. Kürt sorunu silahlı şiddet dışında demokratik bir ortamda özgürlüklerin yaygınlaştırılmasıyla hoşgörü ve uzlaşmayla çözülebilir, bu nedenle PKK, bir ay değil, yöntem olarak silahlı şiddetten vazgeçmelidir.
İHD Yöneticisi Halil Bayhan: Kararı olumlu buluyoruz. En azından şiddetin olmadığı bir aylık bir dönem var. Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları önemli oldu. Resmi düzeyde Kürt sorunu kabul edildi. Umarız eylemsizlik süreci uzar, sorunlar demokratik zeminde çözülür.
Kapatılan eski DEP milletvekili avukat Sedat Yurtdaş: Süre sınırı doğru değil. Barışa tanınacak şansın zaman sıkışmasına konu olmamaması gerekirdi. Sorunların tümden barış içerisinde çözülmesi gerektiğine inanıyorum. Toplum bir bütün olarak Kürtler başta olmak üzere çok büyük bedeller ödedi. Bunun ağır sonuçlarını yaşıyoruz. Bu nedenle araçların da yönteminde barışçıl olması gerektiğine inanıyorum. Yine de önümüzdeki hem bir aylık hem de sonrası zaman diliminin sorunun kalıcı çözümü için herhangi bir şarta süreye bağlı olmaksızın olumlu değerlendirilmesi gerekir. Bir aylık süreç negatif bakış açışı geliştirmemeli.
Baydemir: Bir ayda sorun çözülmez
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı DEHAP'lı Osman Baydemir: Toplumun istikrarına, barışa ve kardeşliğe bir adım daha yaklaştık. Aydınların girişimleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları, sivil toplum örgütlerinin taleplerinden sonra PKK'nın eylemsizlik kararını memnuniyetle karşıladık. Şüphesiz ki Kürt sorunu, bir ayda çözülecek bir sorun değildir. Sürekli eylemsizlik ve operasyonsuzluk haline geçmek ve bunu kalıcı barışa dönüştürmek için son 10 yılın en pozitif atmosferini yaşıyoruz. Bunu korumak ve geliştirmek, hepimizin görevidir.


    http://www.radikal.com.tr/7552817552810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.