Bir baba için daha acısı yok

29 yaşındaki Erol Onat, hastane koridorlarında hızla taşınan kutulara bakarken içi parçalanıyordu. O kutularda, trafik kazasında ölen altı yaşındaki kızı Burcu'nun başka insanlara can dağıtacak organları vardı.
Haber: BARIŞ DOĞAN / Arşivi
DURMUŞ SEVİNDİK / Arşivi

ZONGULDAK - 29 yaşındaki Erol Onat, hastane koridorlarında hızla taşınan kutulara bakarken içi parçalanıyordu. O kutularda, trafik kazasında ölen altı yaşındaki kızı Burcu'nun başka insanlara can dağıtacak organları vardı.
Zonguldaklı bir aileyi yasa boğan olayda 27 yaşındaki anne Erman Onat, kızı Burcu ile üç yaşındaki oğlu Burhan'ı da yanına alarak 17 Temmuz Salı günü annesini görmek için Çaycuma ilçesine gitti. İddiaya göre, kaldırımda yürürken İstanbul plakalı bir otomobilin çarpması sonucu Burcu ve kardeşi Burhan ağır yaralandı. Anne ise kazayı yara almadan atlattı.
Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'ne sevk edilen iki kardeş, hemen ameliyata alındı. Kardeşlerden Burhan Onat'ın yoğun bakımda tedavisi sürerken, Burcu'nun önceki gün saat 12.00 sıralarında beyin ölümü gerçekleşti.
Doktorlar, Burcu'nun organlarının bağışlanması için, Erman-Erol Onat çiftiyle görüştü. Aile kızlarının iki böbreği, kalbini ve karaciğerini bağışlamayı kabul etti. Bunun üzerine hastane yönetimi, durumu Ulusal Koordinasyon Merkezi'ne bildirdi. Yapılan araştırmada Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Gazi Üniversitesi ve İstanbul Haydarpaşa Hastanesi'nde organ nakli bekleyen uygun hastalar olduğu belirlendi. Gece Ankara GATA'dan askeri helikopterle gelen uzmanlar küçük kızın organlarını operasyonla aldı. Baba Erol Onat, ağlayarak, organların bulunduğu nakil kutularına bakarak bir süre görevlilerin peşinden gitti.
İki ilk yaşandı
İl Sağlık Müdürü Dr. Murat İlikhan kentte ilk defa organ naklinin gerçekleştirildiğini vurgularken, Burcu'nun kalbi, Gazi Üniversitesi'nde dört yaşındaki Emrah Bodur'a nakledildi. Üç buçuk saatlik operasyonu yöneten Gazi Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği Öğretim Üyesi ve Kalp Akciğer Nakli Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Emin Özdoğan, dört yaşındaki bir çocuğu kalp naklinin Türkiye'de ilk olduğunu söyledi.