Bir baba ne kadar acımasız olabilir

İstanbul'da bir baba 18 yaşındaki engelli kızını boğarak öldürdü. Kızının havale geçirip öldüğünü iddia eden babanın foyasını komşular ortaya çıkardıİSTANBUL - Fatih'teki Atik Mustafa Paşa Mahallesi Mumhane Caddesi'nde zihinsel ve fiziksel engelli kızı 18 yaşındaki Kadriye Dağ'ı uyurken boğarak öldüren baba Zekeriya Dağ gözaltına alındı.
Zihinsel ve fiziksel engelli Dağ, birlikte yaşadığı anneannesi ölünce babasının yanına taşındı. Altı aydan beri babası Zekeriya ve üvey annesi Hüsniye Dağ ile kalan Kadriye'nin bakımı zor olduğu için çift arasında tartışma başladı. Dağ, pazar akşamı eşinin bir akrabasına gitmesinden sonra iddiaya göre kızını uyuduğu sırada boğarak öldürdü. Olayın ardından arkadaşını arayan Dağ, kızının öldüğünü ve ambulansın gelerek evden ayrıldığını söyledi.
Ölüm raporu nasıl alabileceğini soran Dağ, daha sonra bu kişi aracılığıyla Kariye Mahallesi Muhtarı Yusuf Koç'la bağlantı kurdu. Rapor için kendisine yol gösteren muhtarı da yanına alan Dağ, Fatih Belediye Tabipliği'ne gitti. Belediye Tabibi Songül Karayurt, babanın anlatımlarına muhtarın yanında olması sebebiyle inanıp ‘Normal Ölüm' raporu hazırladı. Tabibin adrese gitmediği ve bulunduğu yerde raporu imzaladığı öne sürüldü.
Kadriye Dağ'ın daha öncede babası ve üvey annesi tarafından dövüldüğünü bilen komşuları, genç kızın babası tarafından öldürülmüş olabileceğini polise ihbar etti. İhbar üzerine hareket geçen polis gece baba Dağ'ı gözaltına alıp savcıya bilgi verdi. Dağ, polise kızının havale geçirdiğini ve soluk alamadığı için öldüğünü anlattı. Savcı durumdan şüphelenip ön otopsi yapılmasını istedi.
Otopsi sonucu Dağ'ın boğazında izler bulunduğu ve boğularak öldürülmüş olabileceği ortaya çıkınca baba Dağ, gözaltına alındı. Baba, adliyeye sevk edilirken, belediye tabibi, şoförü ve muhtar hakkında ‘görevi ihmal' suçundan işlem başlatıldı.
Poliste ifade veren muhtar Yusuf Koç, “Ben raporu nasıl alabileceğini anlattım. Anlatımına göre kızın ağzından su gelmiş ve normal şekilde ölmüş. Cinayet olduğunu duyunca şok oldum” dedi.(Radikal)