@ismailsaymaz

Bir bacağı olmayan engelli, 'oturduğu' için tutuklandı!

Bir bacağı olmayan engelli, 'oturduğu' için tutuklandı!
Bir bacağı olmayan engelli, 'oturduğu' için tutuklandı!
Bir bacağı olmayan 56 yaşındaki Salih Şimşek, iki yıl önce Batman'da oturma eylemine katıldı. Diğer göstericilerle kol kola kenetlenen Şimşek, gözaltına alındı. Değnekleriyle beraber otururkenki iki fotoğraf, Şimşek'in ceza almasına yetti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Bir ayağı olmayan ve koltuk değnekleriyle yaşayan 56 yaşındaki Salih Şimşek, iki yıl önce Batman’da oturma eylemine katıldı. Diğer göstericilerle kol kola kenetlenen Şimşek, gözaltına alındı. Değnekleriyle beraber otururkenki iki fotoğraf, Şimşek’in ceza almasına yetti. Şimşek, “Hastaneye giderken oturmak zorunda kaldım” dese de, “ihtar ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta ısrarcı davrandığı” için “örgüt adına suç işlemekten” üç yıl bir ay 15 gün hapis cezasına çarptırılarak, tutuklandı. Babasından bir ay sonra katıldığı bir gösteride de oğlu Mehmet Beşir Şimşek beş yıl ceza alınca baba-oğlu Batman M Tipi Cezaevi’nde buluştu. Şimdi Mehmet Beşir, aynı koğuşta kaldığı engelli babasının bakımını yapıyor.
BDP ’liler iki yıl önce Kürt kimliğinin tanınması için “Demokratik Çözüm ve Barış Çadırı” kurarak kampanya başlatmıştı. Her ilde olduğu gibi Batman’da da kurulan çadır mahkeme kararıyla kaldırılınca 24 Mart 2011’de basın açıklaması yapıldı. BDP’li milletvekilleri Ayla Akat Ata ve Bengi Yıldız’ın da aralarında olduğu 150 kişilik grup Diyarbakır Caddesi’nde toplandı. “Baskılar bizi yıldıramaz” diye slogan atan grup, oturma eylemi yaparak, yolu trafiğe kapattı. İddianameye göre polisin beş kez dağılmaları yönünde çağrı yaptığı grup kol kola girerek, yerinden kalkmadı. Polisler BDP’li Yıldız ve Ata dışındaki herkesi gözaltına aldı. Bir ayağı olmayan ve koltuk değneğiyle yürüyen Salih Şimşek dahil... 


‘ANONSU DUYSAM GİDERDİM’

Şimşek, “Hastaneye gidiyordum. Kalabalıktan geçerken, ‘Herkes otursun’ diye anons yapılınca oturmak zorunda kaldım. Sakat olduğumdan kalkamadım. Polise direnmedim, anonsu duymadım. Duysam uzaklaşırdım” dediyse de sonuç değişmedi. Şimşek’i koltuk değneklerine tutunmuş bir şekilde, grup içerisinde otururken gösteren tek sayfalık polis fezlekesi, hakkında dava açılmasına yetti. İddianamede Şimşek’in, “örgütün talimatıyla kurulan çadırın kaldırılmasını protesto etmek ve yine örgütün sivil itaatsizlik çağrılarına uyarak izinsiz yürüyüşe ve eyleme katıldığı, grupla bütünleştiği” iddia edildi. Bir ayağı olmayan ve koltuk değneğiyle yürüyen Şimşek’in, diğerleriyle kol kola girmiş olmasından ötürü, “ihtar ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta ısrarcı davrandığı” ve 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu ihlal ettiği, böylelikle “örgüt adına suç işlediği” iddia edildi.
Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın sonunda Şimşek ‘yasadışı örgüt üyeliği’nden 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ardından 5 Mart 2013’te tutuklanarak, Batman M Tipi Cezaevi’ne kondu. Avukatı Kemal Üner, “Şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek veya bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde” olmadığı sürece kişilere “örgüt üyeliği” suçundan ceza verilemeyeceğini düzenleyen Dördüncü Yargı Paketi kapsamında mahkemeye başvurdu. Fakat mahkeme, Şimşek’in propagandadan değil, 2911’den ötürü bu cezaya çarptırıldığını belirterek, başvuruyu reddetti. Kararı temyize götürmeye hazırlanan Avukat Kemal Üner, “Bu davada en fazla 2911 Sayılı Kanun'u ihlalden ceza verilebilirdi. Polise mukavemet ettiği suçlamasıyla örgüt üyesi gibi ceza alması hukuka aykırıdır” diyor. 

Mehmet Beşir Şimşek

OĞLU İLE AYNI KOĞUŞTA

Bu arada, Şimşek’in 24 yaşındaki oğlu Mehmet Beşir, babasının katıldığı eylemden bir ay sonra, 21 Nisan 2011’deki “Demokratik Çözüm ve Barış Çadırı” gösterisinde elinde taşla görüntülendiği için gözaltına alındı. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Mehmet Beşir, 23 Temmuz 2012’de tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne kondu. Yargılama 6 Aralık’ta bitti ve Mehmet Beşir’e “örgüt üyeliği” iddiasıyla beş yıl iki ay 15 gün hapis verildi. Babasının tutuklanmasından sonra Mehmet Beşir, cezaevi değiştirdi. Baba oğul Şimşek şu an aynı koğuşta kalıyorlar.