Bir bağış bir bilet

Güney Asya için bir haftada 100 bin dolarlık ilaç ve tıbbi malzeme toplandı. GEA'nın gerçekleştirdiği organizasyonda şarkıcı Sertab Erener, desteklerine karşılık olarak bağışçılara konser verecek.

İSTANBUL - Güney Asya'da yaşanan deprem ve tsunami felaketinden sonra bölgeye ilk giden ekiplerden biri olan GEA Arama Kurtarma Ekoloji Grubu, malzeme karşılığı bilet satarak konser organize etti. Sertab Erener'in sahne alacağı konser için bir haftadır çalışan ekip, şimdiden değeri 100 bin doları aşan malzeme topladı. GEA yetkilileri, ellerinde az bilet kaldığını söylerken, yardım etmek isteyenlerin kendilerine ulaşması halinde yardımları bölgeye ileteceklerini söyledi.
Felaketten sonra Birleşmiş Milletler ve Sri Lanka hükümetinin çağrısı üzerine iki kez bölgeye giden GEA ekibi, 21 gönüllüyle 22 gün boyunca bölgede çalıştı, 8 bin 280 kişiye tıbbi destek verep ekip, 2 bin 366 kişiyi de tedavi etti.
Firmalar katkı sağladı
Sri Lanka hükümetinin üçüncü yardım çağrısına da olumlu yanıt veren GEA ekibi, aynı zamanda gerekli olan malzemeyi toplamak için bir konser organize etti. Sanatçı Sertab Erener de ekibe destek oldu. Yaklaşık bir haftalık organizasyon sürecinde ekip elemanları, depremden sonra yardım için kendilerini arayanlara ve diğer gönüllülere ulaştı. Organizasyon kapsamında ilaç şirketleriyle de iletişim kuruldu. Sri Lanka hükümetinin bildirdiği ilaç, tansiyon ya da cerrahi ekipman gibi malzemeler karşılığında bağışçılara makbuz ve konser davetiyesi verildi. İlaç şirketlerinin de aralarında olduğu birçok kuruluş toplu malzeme vererek, davetiye aldı.
GEA yetkilileri, salonun 800 kişilik olduğunu, ellerindeki davetiyelerin büyük bölümünün de bittiğini ve şimdiden 100 bin dolarlık (yaklaşık 135 bin YTL) malzeme toplandığını belirtti. İş Sanat Kuleleri'nde 3 Şubat'ta 21.00 - 23.00 saatleri arasında düzenlenecek konser, aynı zamanda Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü ve Kızılay'ın düzenlediği kampanyalara teşvik amacı da taşıyor. Kampanyayla toplanan malzemeler Erener'in de katılımıyla 5 Şubat cumartesi günü bölgeye götürülecek.
GEA yetkililerinden Mahmut Doğan, para kabul etmediklerini belirterek şunları söyledi: "Konseri parayla yapsaydık 30-40 milyar lira toplanacak ve malzeme alacaktık. Ancak biz şimdilen 100 bin dolarlık malzemeyi topladık. Bir güvensizlik vardı. 'Türk milleti depremi unuttu mu, uyuyor mu' deniyordu. Başarı organizasyonla ilgili. Örneğin, bize steteskop ya da ilaç getirenler vardı. Biz ne kadar başarılı olacağımızı bilmiyorduk ama kısa sürede iyi sonuç çıktı. Kimse olaya ticari olarak yaklaşmayınca daha etkili bir çalışma ortaya çıkıyor. Örneğin, ilaç şirketleri toplu bilet aldı. Yardım götürecek uçakta bize 5 tonluk yer ayrıldı. Bu nedenle biz sadece ilaç ve tıbbi malzeme götürüyoruz. Örneğin, ağrı kesici, çocuklarla ilgili enfeksiyona karşı ilaçlar, tansiyon aleti gibi. Giyecek ya da oyuncak gibi yardımları yer yokluğu nedeniyle kabul edemiyoruz"
Yardım etmek isteyenler (0 216-346 76 76) numaralı telefondan GEA'ya ulaşabilir. Arayanlara, yardım etmek istedikleri miktar karşılığında ne tür tıbbi malzeme alabileceği söyleniyor.


    http://www.radikal.com.tr/7365017365010

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.