Bir barış hikâyesi

Bir barış hikâyesi
Bir barış hikâyesi

Mavi bir ay Sezen Aksu mavi bir ay gibi doğduğu sahnede Kardeş Türküler i bağrına bastı: Sonsuz bir dirençle bize kardeşliğimizi hatırlatıyorlar. Sahnede Sezen Aksu-Arto Tunçboyacıyan birlikteliği ise unutulmazdı. Fotoğraf: SERKAN OCAK

Haber: AYÇA ÖRER / Arşivi

Tereddütsüz yaza noktasını koyacak en iyi konserlerden biri Kardeş Türküler’in ‘Yeni Bir Gün’ü. ‘Hikâye etme bana’ diyerek geldiler sahneye, ‘Kara Üzüm Habbesi’yle izleyicilerin hepsini halaya kaldırıp çıktılar.
Grup âdeti bozmayıp beyazlar içinde çıktı sahneye. ılk şarkı Çocuk (H)Aklı albümünden Hekimoğlu’ydu. Daymohk’la Çeçen Kampları’na selam gönderdiler, Yoyo’yla Filistin’e. Sahneye ilk çıkışı manşetlerde yer bulan türbanlı gitarist Rümeysa Çamdereli’nin solosuyla renklendi Yoyo. Dağlarda kaybolan bir çocuğun hikâyesini anlatan ağıt Haydo’da Arto Tunçboyacıyan’a Okmeydanı Halkevi Çocuk Korosu eşlik etti. ıkinci yarı ‘damar’dan başladı. Ara Dinkjian’ın eşliğinde ‘Vazgeçtim’i söyleyen Sezen Aksu, Arto Tunçboyacıyan’ın Onno yazan tişörtüne bakıp “Daimi kayınbiraderim, bu şarkının ilk kaydedildiği zamanı her şeyiyle hatırlıyorum ama bir kişi eksik” dedi. Üç saniyelik es. Sarışınım’la, hüzün dağıldı.
Hiçbir şey unutulmamıştı. 6-7 Eylül de, 11 Eylül de, 12 Eylül de, barda Kürtçe şarkı söylediği için öldürülen Emrah Gezer de.
ıki Ayak Horon’da HES’lere dur denildi, Keçe Kurdan’da hastalandığı için konsere katılamayan Aynur Doğan anıldı. Her zamanki gibi konser halayla sonlanır sandık. Kara Üzüm Habbesi Harbiye’yi dev bir halay ekibine dönüştürdü. Üst üste bise çağrılınca Ara Dinkjian yanına bütün ekibi alarak oturdu sahneye, uduyla ‘Ağladıkça’yı çalmaya başladı. 15 Eylül Hrant Dink’in doğum günüydü, Ağladıkça Ahmet Kaya’nın şarkısı. Keşkeler belkilere karışık bitti konser. Sezen Aksu’nun Arto Tunçboyacıyan’a Onno Tunç için dediği gibi, “fiziksel olarak yoktular ama hepsi ordaydı.”