Bir bilgi notu konuşma metninin akışını değiştirdi

Bir bilgi notu konuşma metninin akışını değiştirdi
Bir bilgi notu konuşma metninin akışını değiştirdi
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

BDP ’nin dünkü haftalık grup toplantısında konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’daki çete operasyonunun ‘KCK operasyonu’ sanılması üzerine sert eleştirilerde bulundu. Demirtaş, Diyarbakır’dan ‘siyasi soykırım operasyonu’ haberi aldıklarını belirterek, “Parti yöneticilerimizin de aralarında bulunduğu 77 kişinin gözaltına alındığı bilgisini aldık. Hükümetin uzun süredir denediği ‘BDP’nin altını boşaltma operasyonu ile BDP’nin iradesini kırma hareketi’nin devam ediyor olmasını açıkça kınıyorum” dedi. Demirtaş’ın konuşması sürerken, parti görevlileri önüne bir not koydu. Notu okuyan Demirtaş, konuşmasının sonunda operasyonun ‘kaçakçılıkla ilgili’ olduğunu öğrendiklerini belirterek, yeni gelişmeler oldukça açıklama yapacaklarını söyledi. Demirtaş konuşmasında MHP ’ye de ilginç mesajlar gönderdi. Selahattin Demirtaş, “Devlet nasıl olacak diye soruyorlarmış. Devlet, bahçeli olsun ama bu bahçede rengârenk çiçekler olsun. Isparta’nın gülü de Hakkâri’nin lalesi de olsun” diye konuştu. 

Barzani’den tarihi ziyaret 

Öte yandan Ankara ’ya önceki gün gelerek temaslarına başlayan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, dün bir ilke imza atarak BDP Genel Merkezi’ni de ziyaret etti. Selahattin Demirtaş’la yaklaşık 45 dakika görüşen Barzani, başta da destekledikleri ‘çözüm süreci’ne desteklerinin devam edeceğini söyledi.
Demirtaş da ziyareti, “Bu Kürt-Türk ilişkileri açısından da önemlidir. Normalleşmeye gidişin işaretlerinden biri” sözleriyle değerlendirdi. Diplomatik kaynaklar IKBY’nın, PKK ’nın çekilmesi sürecinde olduğu kadar ‘silahları bırakma’ aşamasında da önemli bir konumda olacağını ifade ediyor.