Bir bıraksalar 'Bu harçları ödeyemeyiz' diyecek

YÖK Çalıştayı'nda harç zamlarını protesto etmek isteyen öğrenciler tartaklandı, gözaltına alındı, susturulmak istendi. Müdahalenin şiddetine Prof. Ahmet İnsel ve Prof Burhan Şenatalar da tepki gösterdi. Prof. Eser Karakaş ise tepkiliydi: "Bana protesto etmeyecekleri sözünü verince onları içeri aldım. Sözlerini tutmadılar, kınıyorum"

 

PROTESTO FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN


UMAY AKTAŞ SALMAN

İSTANBUL - Çeşitli üniversitelerden rektörler ve akademisyenlerden oluşan Yükseköğretim Platformu, yükseköğretimin sorunlarını konuşmak üzere dün bir araya geldi. Bunu haber alan öğrenciler "Geleceğimiz konuşuluyor, biz de konuşmak istiyoruz!" diyerek toplantının düzenlendiği otelin önünde eylem yaptı. Öğrencilerden üçü toplantıya, dışarıda kalanlarsa gözaltına alındı.
İçeriye giren bir öğrenci, "Arkadaşlarımız gözaltına alındı. Bu nasıl demokrasi!" deyince Genç-Sen'li Emre Öztürk'le yaka paça dışarı çıkarıldı. Kapıda serbest kalan Öztürk, salona geri döndüğünden kürsüye çağrıldı. Öztürk’ün, 'susturulmak istenmesine' sebep sözleri şunlardı:
"Türkiye'de 10 milyon işsiz var. Bu işsizlerin, emekçinin, işçinin çocukları yüzde 8 ile 500 oranında yapılan zamlı harçları deyemez."

The Marmara Oteli'nde iki gün sürecek Yükseköğretim Çalıştay'ı başladı. Türkiye'nin pek çok üniversitesinden rektör, akademisyen ve mütevveli heyeti başkanları yükseköğretim sorunlarını konuşmak için toplandı. Çalıştaya davet edilmesine karşın YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan katılmadı. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ise toplantının açılış konuşmasını yaptı. Toplantının başlamasına yakın saatlerde Genç Sen ve Öğrenci Kollektifleri'ne üye yaklaşık 50 öğrenci 'Bizde üniversitenin bileşenlerindeniz. Toplantıya katılmak istiyoruz' diye otelin önünde toplandı. Öğrenciler harç zamlarını protesto eden pankartlar açarken, zamma ilişkin görüşlerini toplantıda dile getirmek ve hazırladıkları dosyayı sunmak istediklerini söyledi. Pazarlıkların ardından Genç Sen Yönetim Kurulu Üyesi Emre Öztürk, Öğrenci Kollektifleri'nden Fatih Usta ve Lütfi Usluer içeri alındı. Toplantı başlayınca otelin önündeki öğrencilerden 11'i gözaltına alındı. Gözaltı haberi duyulunca, toplantıdaki Öğrenci Kollektifi üyesi Fatih Usta, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Tosun Terzioğlu ve İstanbul Politikalar Merkezi'nin Direktörü Prof.Dr. Üstün Ergüder sunum yaptığı sırada "Demokratik eğitimden bahsediyorsunuz. Aşağıda 11 arkadaşımız gözaltına alındı. Bu nasıl demokrasi" dedi. Usta sözlerini bitirir bitirmez polisin sert müdahalesi ile karşılaştı. Polis, Usta'yı ve ona yapılan müdahaleyi eleştiren Genç Sen'li Emre Öztürk'ü karga tulumba gözaltına aldı. Salondaki öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet İnsel ve Prof. Dr. Burhan Şenatalar, polisin sert müdahalesine tepki göstererek 'yapmayın, yavaş' diye tepki gösterdi. Öğrencilerin ardından oturumların yöneticiliğini yapan Bahçeşehir Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eser Karakaş, öğrencileri protesto yapmayacakları sözü alarak içeri aldığını belirterek, "Sözlerinde durmadılar kınıyorum" dedi. Prof. Dr İnsel ise yaşanan olaya salondakilerin sessiz kalmasını eleştirerek "Üniversitelerin özerk olması için yapılan bu toplantıda bile güvenlik güçlerinin öğrencilerin üzerine atlaması ne kadar tahammülsüz olunduğunu gösteriyor" dedi. Milli Eğitim Bakanı Çubukçu ise çalıştaydan ayrılırken konula ilgili yorum yapmayacağını söyledi.


Söz hakkı için mücadele etti

Kısa bir süre sonra iki öğrenci de serbest bırakıldı. Emre Öztürk tekrar söz hakkı istediği salondaki yerini aldı. Oturumların ardından Öztürk el kaldırarak söz hakkı istedi. Sözlerine ayakta başlayan Öztürk daha sonra kürsüye davet edildi. Uzun bir mücadelenin ardından söz almayı başaran Öztürk şöyle konuştu: "Bu çalıştayda harçlar da değerlendirilsin isteriz. Türkiye ekonomisi yüzde 13 küçülürken yüzde 8-500 arasında zam yapılamaz. Türkiye'de 10 milyon işsiz var. Bu işsizlerin, emekçinin, işçinin çocukları yüzde 8 ile 500 oranında yapılan zamlı harçları ödeyemez. Rektörlerimizin ve hocalarımızın bu konuda YÖK'e baskı yapmasını istiyoruz. Çözüm istiyoruz"


‘YÖK MGK gibi’
Öte yandan toplantıda sert bir dille YÖK'ün üniversite sayısını ve kontenjanlarını artırması, ÖSS'ye girişte meslek liselerine uygulanan katsayı uygulamasını kaldırması eleştirildi. Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Burhan Şenatalar yüksek öğretimin çok polizite ele alındığını belirterek, "Son birkaç yılda birçok üniversite kurulmasını, ilahiyat kontenjanlarının artırılmasını akademik kriterlere uygun bulmuyorum. İstanbul Üniversitesi Rektörü’nün YÖK üyeliğine atanmasını da doğru bulmuyorum. Rektörlerin YÖK üyesi olmaması gerekir" dedi. Galatasaray Üniversitesi öğretim İnsel ise "Milli Güvenlik Kurulu nasıl Türkiye'yi kuşatmak için kurulan bir kurumsa, YÖK de üniversitelerin milli güvenlik kuruludur" diye konuştu.