Bir bu fırtına eksikti!

Muğla'da iki gün önce başlayan deprem fırtınası devam ediyor. Dün sabah saat 06.01'de merkez üssü Gökova Körfezi'nden meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.4 büyüklüğündeki deprem Bodrum, Milas ve Muğla'da panik yarattı.

MUĞLA - Muğla'da iki gün önce başlayan deprem fırtınası devam ediyor. Dün sabah saat 06.01'de merkez üssü Gökova Körfezi'nden meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.4 büyüklüğündeki deprem Bodrum, Milas ve Muğla'da panik yarattı. Aynı bölgede 1 saat 40 dakika içinde, biri 5 büyüklüğünde, sekiz deprem daha meydana geldi.
Bayılan ya da tansiyonu yükselen 25 kişi sağlık kuruluşlarına başvurdu. Beş kişinin bacağı, iki kişinin kolu kırıldı. Marmaris'te iki kişi düşme sonucu yaralandı.
400'ü aşkın sarsıntı
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, "Gökova Körfezi'nde şu ana kadar değişik büyüklüklerde 400'ü aşkın deprem meydana geldi. Bu durumu 'deprem fırtınası' olarak tanımlıyoruz. Tüm depremler aynı sistem içinde, yakın faylarda oluştu. Bölgede 5.5'ten büyük deprem beklemiyor, ancak yer bilimlerinde zaman zaman beklenmedik gelişmeler yaşanabilir" diye konuştu.
Bodrum Kaymakamı Osman Ekşi ise "Depremin merkez üssü Gökova Körfezi, ama Bodrum gibi lanse ediliyor. Yaz nedeniyle Bodrum çok kalabalık. Vatandaşlarımız çok hassas olduğu için panik yapılıyor. İlçemizde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı" diyerek panik havasına isyan etti.
Uzmanlar ne diyor?
BÜ Kandilli Rasathanesi (UDİM) Müdürvekili Seyhan Püskülcü: Ula-Ören fay hattının Gökova Körfezi'nde deniz içinde kalan kısmında kırılmalar var. Buradaki depremler, Datça, Milas, Bodrum ve çevresinde hissediliyor. Deprem fırtınaları ilk 24 saat aktif olur, daha sonra azalarak sönümlenir. Yörede 1900'den bu yana hasar verici deprem olmamış. Aktivite bir-iki gün daha sürecek. Depremlere 'öncü ya da artçı' diyemeyiz,
ama istatistiklere bakıldığında, hasar verecek bir deprem olmaz.
Prof Dr. Naci Görür (İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü): Batı Anadolu dünyanın tektonik açıdan en aktif bölgelerinden biri. Bu bölge Anadolu'nun her yıl 2.4 santimetre batıya kayması nedeniyle kuzey-güney gerilmesinin etkisi altında. Buradakiler kısa faylardır ve 6.0 şiddetine kadar deprem üretebilir. Bunlar beklenen depremler. Çok büyük depremler beklemiyoruz. Depremler bir süre daha devam edebilir.
Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu (Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı): Oralarda ne oluyor biz de merak ediyoruz. (Mart ayında) aynı bölgede depremler olmuştu. Klasik depremler diye yorumlamıştık. Ama geçen gün itibarıyla sağanak gibi bastırdı. Gökova grabeni dediğimiz sistem harekete geçti ve devam ediyor. Bu depremlerin öncü ya da artçı olup olmadığını söylemek mümkün değil.
Prof. Dr. Ahmet Ercan (İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü): Bu depremlerin öncüleri 22 Temmuz'da 3 şiddetinde oldu. Depremlerin merkezleri Yunan deniz sularının içerisi. Ben 10-15 yıl içerisinde bu bölgede 6.5-7.2 şiddeti arasında deprem bekliyorum. Rasathanenin 5.5'ten fazla büyük bir deprem olacak demesi bilime aykırı. Fethiye'de 1957 yılında 7.1, 1969 yılında 6.2 şiddetinde deprem oldu.
(Radikal, dha, aa)