Bir büfeciden hak arama dersleri

Büfeci Ünal Kuruçay, haksız yere işyerini kapattıran hâkimin peşini bırakmadı. Kuruçay, üç yıllık hukuk mücadelesi sonucunda, hâkimin görevini kötüye kullanmaktan ceza almasını sağladı.
Haber: AYŞE YENİGÜRBÜZ / Arşivi

ÇANKIRI - Büfeci Ünal Kuruçay, haksız yere işyerini kapattıran hâkimin peşini bırakmadı. Kuruçay, üç yıllık hukuk mücadelesi sonucunda, hâkimin görevini kötüye kullanmaktan ceza almasını sağladı.
Üç yıl önce gece geç saatte Kuruçay'ın işlettiği Ünal Tekel Bayii'ne aşırı alkollü giden Çankırı Hâkimi İsmet Cengiz, alkollü içki satın almak istedi. Ancak kuruçay, hâkimin istediği içkiyi vermedi. Kuruçay, bundan sonra olanları şöyle anlattı: "15 dakika sonra polisler geldi ve beni Emniyet'e götürmek istedi. Beni götürmeleri için ellerinde belge olup olmadığını so-runca gittiler. Ama ertesi gün hâkim beyin karakolda sorgulanmam için hazırladığı tebligatla geldiler. Hâkimin böyle bir yetkisi olmadığını biliyordum. Hâkim bey ayrıca belediyeye müracaat ederek, bir hafta kapatma, 200 milyon lira da para cezası almamı sağladı. Korkmadım. Adalet Bakanlığı'na elimdeki belgeleri gönderdim."
Kuruçay'ın girişimleri sonucunda hakkında dava açılan hakim Cengiz 1500 YTL para ve 6 aylığına da kamu hizmetinden men cezası aldı ama bu cezalar ertelendi.
27 yıllık devlet memurluğu sonrası emekli ikramiyesiyle Tekel bayisini açtığını belirten Kuruçay, mücadeleyi sürdürmekte kararlı: "İşyerimi devretmek zorunda kaldım. Şu an kahve köşelerinde oturmak zorunda kalıyorum. Maddi ve manevi zarar gördüm. Yarın (bugün) o hâkimden maddi tazminat alabilmek için dava açacağım."


    http://www.radikal.com.tr/7505937505930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.