Bir canın bedeli 4 yıl

Üniversite öğrencisi 18 yaşındaki Velathan Gülşenoğlu'nu karakolda gözaltındayken kurşun sıkarak öldüren polis...
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Üniversite öğrencisi 18 yaşındaki Velathan Gülşenoğlu'nu karakolda gözaltındayken kurşun sıkarak öldüren polis memuru Abdullah Bozkurt, 7.5 yıl sonra cezalandırıldı. 'Kasten öldürmekten' 36 yıl hapse mahkûm olan Bozkurt'un cezası, tüm ceza indirimlerinden yararlanınca 10 yıla düştü. Temyize giden kararın onanması
halinde Bozkurt, İnfaz Yasası uyarınca
yaklaşık 4 yıl cezaevinde yatacak.
22 Mart 1994'te izinsiz gösteriye katıldığı gerekçesiyle çekici aracında görevli
olan trafik polisi Abdullah Bozkurt tarafından gözaltına alınarak Kasımpaşa Karakolu'na götürülen Marmara Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği birinci sınıf öğrencisi Gülşenoğlu, burada yaşamını yitirdi. Yapılan otopsilerde Gülşenoğlu'nun yakın mesafeden ve ensesinden tek bir kurşunla vurulduğu anlaşıldı. Ekspertiz raporunda da Gülşenoğlu'nun ölümüne neden olan kurşunun polis memuru Abdullah Bozkurt'un silahından çıktığı kesinlik kazandı.
'Hafif tahrik' unsuru
7.5 yıl sonra dava sonuçlandı. Dava sürecinde birçok kez mahkeme heyeti değişti, bu arada trafik polisi tayin olduğu değişik illerde görevini sürdürdü. Yargılandığı davada yalnızca 3 ay tutuklu kalan ve savcının hakkında 36 yıl hapis istediği sanık, bir önceki duruşmada tahliye edildi.
Af Yasası kurtardı
Bu sürede de maaşının üçte ikisini alan polis memuru, açığa alındı. TCK 448'inci maddeye göre 'kasten adam öldürmek'ten yargılanan polis memuru verilen kararla önce 24 yıl hapse çarptırıldı.
Görevinin sağladığı araçları kullandığı için cezası yüzde 50 artırılarak 36 yıl hapse mahkûm edildi. Ancak hafif tahrik, polis memurunun iyi hali ve Şartlı Salıverme ve Ceza İndirimi Kanunu göz önüne alınarak
cezası 10 yıla kadar indirildi. Yargıtay kararı onaylarsa, İnfaz Yasası gereği polisin yatacağı ceza yaklaşık 4 yıl olacak.
Müdahil avukatı Fatma Karakaş, davada verilen kararın tatmin edici olmadığını, polis memurunun kaçma ihtimaline karşın tutuklanmadığını belirtti.
Dava AİHM yolunda
Delillerin bu denli zor toplandığı, defalarca heyetlerin değiştiği davada cezalandırmaya yönelik bir isteksizlik olduğunu iddia eden Karakaş, polis memuru hakkında tazminat davası açacaklarını söyledi. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin
'yaşama hakkı' ve 'adil yargılanma' gibi hükümlerinin ihlal edildiğine dikkat çeken Karakaş, davayı AİHM'ye taşıyacaklarını da belirtti.