Bir cinayet, 20 gözaltı

İSTANBUL - İstanbul’da altı ay önce kaybolan ve kendisinden haber alınamayan 16 yaşındaki Fırat İnan’ı İkitelli’de metruk bir binada öldürdükleri, cesedini ise Sinop’ta ormanlık bir alana gömdükleri iddia edilen 20 kişi yakalandı. Aralık 2008’de kaybolan 16 yaşındaki Fırat İnan’ın ailesi, Küçükçekmece Savcılığı ile polise başvurarak çocuklarının bulunmasını istedi. 

Cesedi İstanbul’dan Sinop’a taşıdılar
Polis Fırat İnan’ın kaybolduğu 21 Aralık 2008 günü karakola giderek bıçakla gasp edilmek istendiğini öne süren Şenol D.’nin ifadelerini çelişkili bularak, takibe aldı. Altı aylık takibin ardından polis, en son bir televizyon kanalında yayımlanan bir programa çıkan Şenol D.’yi gözaltına aldı.
Şenol D., İrfan İnan’ı İkitelli’de metruk bir binada, Tolga Y. ile birlikte bıçaklayarak öldürdüklerini, sonra cesedi brandaya sararak aile yakınlarının da yardımıyla bir otomobile koyup Sinop Boyabat yolu üzerinde bulunan ormanlık bir alana gömdüklerini anlattı.
Bunun üzerine polis, Tolga Y.’nin de aralarında bulunduğu sekiz kişiyi Sinop’ta, üçü kadın 12 kişiyi de İstanbul’da gözaltına aldı. Cinayette kullanılan bir adet bıçak da ele geçirildi.
Boyabat yolu üzerindeki ormanlık bir alanda toprağa gömülü bulanan Fırat İnan’ın cesedi ise, İstanbul Adli Tıp Kurumu’na getirildi.
Şenol D. ve Tolga Y., İnan’ı ‘geçimsiz ve saldırgan biri olduğu, çevresinde korku ve huzursuzluk yarattığı için öldürdüklerini’ söyledi. (aa)