Bir cinayet bir de planlı intihar!

Bir cinayet bir de planlı intihar!
Bir cinayet bir de planlı intihar!

Süleyman Yenigün ile patronu İbrahim Kesen, başlarından vurulmuş halde bulunmuştu. FOTOĞRAF: MUHARREM EŞTÜRK/ AA

İzmir'de önceki gün kayıtlara 'çifte cinayet' olarak geçen kanlı olayın ardından bir 'cinayet', bir de 500 bin liralık hayat sigortası uğruna işlenen 'planlı intihar' çıktı!
Haber: TAYLAN YILDIRIM / Arşivi

İZMİR - Çeşme Otoyolu’nda işlenen ve polis kayıtlarına ‘çifte cinayet’ diye geçen olayın ardından film senaryolarını aratmayan bir gerçek ortaya çıktı. Olayda ölen 27 yaşındaki Süleyman Yenigün’ün, patronuna ateş ettikten sonra, nikâhsız eşi ve çocuğunun 500 bin liralık hayat sigortasından yararlanması için intihar ettiği iddia edildi!
26 Ocak 2009 Saat 03.00 sularında, Çeşme Otoyolu Limontepe Kavşağı’nda kapısı açık bir otomobil görenler, polise haber verdi. İhbar üzerine bölgeye giden polis, 35 BNY 64 plakalı otomobilde bulunanlardan 32 yaşındaki Süleyman Yenigün’ün öldüğünü belirledi. Ağır yaralı İbrahim Kesen de Atatürk Eğitim Hastanesi’ne öldü.
Polis, olay yerinden ayrılırken görülen koyu renkli bir başka aracın peşine düştü. Yenigün’ün en son kuzeni Okan Erge ile koyu renkli Doblo marka bir araçta görüldüğü tespit edildi. Erge gözaltına alındı. Cinayete tanık olduğu ancak olaya kendisinin karışmadığını ileri süren Okan Erge’nin iddiasına göre olaylar şöyle gelişti:
Erge’nin kuzeni Süleyman Yenigün, ailesinden miras 80 bin lirayı değerlendirmesi için üç oto yedek parça satış yeri bulunan patronu İbrahim Kesen’e vermişti. Yenigün bu sırada, başkalarına borçlanınca patronundan parasını geri istedi. Ancak alamadı.
Erge’nin iddiasına göre Yenigün son olarak bir alacaklısından, ‘Senin yüzünden babam kanser oldu. Paramı öde’ yazılı SMS alınca harekete geçti. Yenigün, yanına Erge’yi de alarak o gün sevgilisiyle il dışından dönen İbrahim Esen’le buluşmaya gitti. Bornova girişinde buluştular. Yenigün, patronu İbrahim Esen’in aracına geçti. Erge’nin iddiasına göre ikili otoyolda park halinde konuşurlarken Yenigün birden yanında bulunan tabancayı çıkarttı, parasını geri vermeyen patronu Esen’i başından vurdu. ‘Silah sesini duyunca araçtan çıkarak Yenigün’ün yanına koşan’ Erge, sonrasında olanları şöyle anlattı: “Süleyman ‘Ben bittim, artık yaşayamam. 500 bin liralık hayat sigortam var. Bunu nikâhsız yaşadığım eşime ve çocuğuma kalmasını istiyorum. Ben canıma kıydıktan sonra sen tabancayı alıp gideceksin’ dedi. Olaya cinayet görüntüsü vermemi istedi.”
Erge, vazgeçirmek istediği kuzeninin tekrar koltuğa oturup tabancayı başına dayadıktan sonra kelime-i şahadet getirip canına kıydığını anlatırken, “Çocuğunu düşündüğüm için isteğini yerine getirdim. Tabancayı alıp olay yerinden ayrıldım” dedi. Erge, cinayeti bildirmediği ve suç aletini sakladığı gerekçesiyle adliyeye sevk edilecek.