Bir contaya bir baraj

2007 kışının tarihteki 'en sıcak kış' olması, beraberinde daha da sıcak bir yaz ve susuzluk korkusunu da gündeme getirdi. İstanbul'a 15 gün boyunca su verilemeyen 1994 öncesi dönemi hatırlatan İSKİ de...
Haber: EMRE BOZTEPE / Arşivi

İSTANBUL - 2007 kışının tarihteki 'en sıcak kış' olması, beraberinde daha da sıcak bir yaz ve susuzluk korkusunu da gündeme getirdi. İstanbul'a 15 gün boyunca su verilemeyen 1994 öncesi dönemi hatırlatan İSKİ de bu yüzden hem denetimlerini sıklaştırdı, hem de İstanbulluları uyarıyor: "Tıraş olurken, diş fırçalarken suyu boşa akıtmayın, otomobilinizi yıkarken kova kullanın!"
İSKİ'ye göre, kurak geçen bu mevsimde bile mevcut su rezervleri halen 7.5 ay yetecek düzeyde. İstanbul hiç yağış almasa dahi, mevcut su rezervi, bir dahaki yağışlı mevsime kadar yetecek.
'En sıcak yaz olacak'
İSKİ yetkilileri hesaplarını yaparken, buharlaşma oranını da dikkate aldıklarını söylüyor, ama İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr Orhan Şen'in itirazı var: "Buharlaşmayı tabii ki hesaba katıyorlar. Ancak normalde temmuz-ağustos ortalaması 26-27 derece civarındadır. İSKİ'de buna göre hesaplarını yapıyor. Ancak bu yıl bu miktar artacak. Sıcaklıktaki her bir derececlik artış, buharlaşma miktarını epeyce artırıyor. Ayrıca sıcaklıkların artması suya olan talebi de artıracak. Daha fazla duş alınacak, bahçe daha fazla sulanacak. Ayrıca yağışın olmayacağını tahmin ediyoruz. Bu seneki yaz büyük ihtimalle yüzyılın en sıcak yazı olacak."
Öte yandan yaz nasıl geçerse geçsin, İSKİ'nin boğuşacağı önemli bir sorun var. Kentte kullanılan suların yüzde 23'ünün 'kaçak' ve 'kayıp' olması İSKİ'yi zor durumda bırakıyor.
1990'ların başından beri yapılan çalışmalarla İstanbul'daki kaçak su miktarını yüzde 60'lardan 20'lere indirdi. Halen İstanbul'un günlük ortalama su kullanım miktarı 2 milyon metreküp. Günlük kaçak kullanılan su miktarıysa 500 bin metreküp. Kayıp ve kaçak su oranındaki yüzde 1'lik bir azalma, yıllık 7.5 milyon metreküp suya denk geliyor: Yani Elmalı Barajı'ndan bir yılda elde edilen su miktarına.