Bir cumhurbaşkanı, üç başbakan ve beş bakan Edirne'de buluşacak

Türkiye'yi enerji koridoru haline getiren projelerin en önemli ayaklarından, Şahdeniz doğalgazını Avrupa'ya nakledecek Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı, 18 Kasım'da Başbakan Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, İtalya Başbakanı Romano ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılacağı törenle devreye girecek.

LÜTFÜ KARAKAŞ

EDİRNE - Türkiye'yi enerji koridoru haline getiren projelerin en önemli ayaklarından, Şahdeniz doğalgazını Avrupa'ya nakledecek Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı, 18 Kasım'da Başbakan Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, İtalya Başbakanı Romano ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılacağı törenle devreye girecek. Edirne’nin İpsala ilçesi yakınlarından Meriç Nehri altından geçerek Yunanistan’a ulaşan boru hattının vanasını liderler birlikte açacak.

Türkiye’yi Avrupa’nın enerji koridoru haline getirecek Azerbaycan doğalgazını Gürcistan ve Türkiye üzerinden Batıya nakledecek doğalgaz boru hattı planlanandan önce tamamlandı. Başbakan Erdoğan ve Yunanlı meslektaşı Karamanlis tarafından 3 Temmuz 2007 günü temeli atılan hattın resmi açılışı 18 Kasım Pazar günü İpsala Gümrük Kapısı ve Kipi Gümrük Kapısı’nda düzenlenecek iki ayrı törenle açılacak.

Başlangıçta yıllık 250 milyon metreküp Şahdeniz gazını Azerbaycan’dan Avrupa’ya ulaştıracak Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı’nın açılışına 1 cumhurbaşkanı, 3 başbakan, 5 bakanın katılacak olması nedeniyle üst düzey güvenlik uygulanacak.

Yunanistan’a ilk aşamada Şahdeniz’den alınan gazdan günlük 700 bin metreküp, yıllık ise yaklaşık 250 milyon metreküp gazı iletilecek. Bu rakam 2012 yılına kadar 11 milyar metreküpe ulaşacak. Bu miktarın 3 milyar metreküpü Yunanistan’a, 8 milyar metreküpü ise İtalya’ya aktarılacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, söz konusu hattın Türkiye açısından ‘al ya da öde’ gibi sorunların aşılması ve risklerin azaltılması noktasında da fayda sağlayacağını hatırlattı.

ÜST DÜZEY KATILIM

İpsala ve Kipi’de düzenlenecek törene Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, İtal a Başbakanı Romano Prodi, ABD Enerji Bakanı Samuel Bodman, İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Pien Luigi Bersani, Rusya Sanayi ve Enerji Bakanı Viktor Hristenko, Yunanistan Enerji Bakanı Dimitris Siou ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler katılacak. (dha)