Bir çuval krizi, birçok iddia

Cinayet suçundan aranırken Fransa'da yakalanan Hacı Aycan'ın Türkiye'ye getirilirken ölmesi, tartışma yarattı. Hakkında üç kişiyi öldürmekten kesinleşmiş hapis cezası bulunan Aycan...
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Cinayet suçundan aranırken Fransa'da yakalanan Hacı Aycan'ın Türkiye'ye getirilirken ölmesi, tartışma yarattı. Hakkında üç kişiyi öldürmekten kesinleşmiş hapis cezası bulunan Aycan, 24 Aralık 2004 tarihinde Paris'teki Orly Havaalanı'nda üç Türk polisine teslim etti. Türk polislere, Aycan'ın sağlıklı olduğuna dair belge imzalatıldı. Aycan, uçağa binmemek için direndi. Pilotlar da Aycan'ı uçağa kabul etmeyince Aycan'ın elleri bantlandı. Uçak henüz havalanmadan fenalık geçiren Aycan, hastaneye kaldırdı. Bu olaydan bir hafta sonra, hastanede öldü.
Le Figaro gazetesi Aycan'ın, kafasına Türk polislerce çuval geçirilip ağzı bantlandığı için öldüğünü öne sürdü. Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği ise Aycan'ın kafasına bağırdığı için çuval geçirildiğini doğruladı, ancak ölümün kalp krizinden olduğunu bildirdi. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Er de dün düzenlediği basın toplantısında, "Çuval geçirildiği dağru mu?" sorusuna, "Doğru değil" yanıtını verdi. Er, "İnterpol'den bize ulaşan bilgiler, kalp kirizi geçirerek öldüğü yönündedir" dedi.
THY pilotları ise raporlarında şöyle dedi: "Aycan sadece elleri bağlandıktan sonra uçağa alındı, oturunca 'Rahat değilim, beni buradan kaldırın" diye bağırıp fenalaştı. Uçağa gelen sağlık ekibi kalp kirizi teşhisiyle şok tedavisinde bulundu.'
Clamart Hastanesi ise ölüm nedenini 'çift taraflı zatürree' olarak rapor etti, vücudunda darp izine rastlanmadığı belirtildi, havasız kalıp kalmadığı yolunda bir bulgu verilmedi.


    http://www.radikal.com.tr/7391747391740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.