Bir dakika sonra bulunsa patlıyordu

NATO zirvesinden iki gün önce Atatürk Havalimanı'nın otoparkında bomba bulunduğu iddiaları doğru çıktı.

İSTANBUL - NATO zirvesinden iki gün önce Atatürk Havalimanı'nın otoparkında bomba bulunduğu iddiaları doğru çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er iddiaları doğruladı. Cep telefonu kumandalı bomba etkisiz hale getirildikten bir dakika sonra, telefon çaldı.
NATO zirvesi boyunca İstanbul'da halkın günlük yaşamını olumsuz etkileyen yoğun güvenlik önlemleri arasında Atatürk Havalimanı'na bırakılan 6.5 kilogramlık bomba 'yalanlama'larla gizlendi. Polis, 25 Haziran'da Başbakan Tayyip Erdoğan'ın uçağının havaalanına inmesinden 2.5 saat önce, otoparkın dördüncü katındaki 41 F 0093 plakalı otomobilin lastiğine bomba düzeneği yerleştirildiğini belirledi. Bomba uzmanları, düzenekteki kabloları keserek etkisiz hale getirdi.
Uçakta patlayanla aynı
Yaklaşık 50 saniye sonra ise bombayı patlatmak için cep telefonuna iki cevapsız çağrı yapıldı. Cep telefonuna düşen numaranın Göztepe'de bir ankesöre ait olduğu tespit edilirken, lastikten çıkan bombanın cinsinin TATP olduğu belirlendi. Asitle birleştiğinde patlayan, 'treaseton-treperoksit' maddelerinden yapılan 6.5 kilogramlık bombanın, 'Rize' uçağında makyaj çantasına ve Ankara Hilton Oteli'nin sokağına yerleştirilenlerle aynı olduğu belirlendi. Yetkililer bombanın patlaması halinde otoparkı yıkabileceğini ve havaalanında büyük bir yangın çıkarabilecek özellikte olduğunu söyledi. Rize uçağındaki patlamayı MLKP üstlenmişti.
İstanbul Valisi Muammer Güler ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, havalimanında bomba bulunduğu haberlerini yalanlamış ve "Böyle bir şey yok" demişti.
Son olayların ardından Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ndeki geliş ve gidiş bölümlerini birbirine bağlayan merdivenle asansörler yolcu geçişlerine kapatıldı. Bu geçiş bölümlerine birer güvenlik görevlisi konuldu.