'Bir damla kan akmasın'

'Bir damla kan akmasın'
'Bir damla kan akmasın'
Öcalan, dördüncü heyetin ziyaretinden sonra yeni bir mektup yolladı: "Ben üzerime düşeni yaptım. Umuyorum ki bu süreçte bir damla bile kan akmasın."
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Abdullah Öcalan, BDP heyetinin İmralı’ya dördüncü ziyaretinden sonra, “Ben üzerime düşeni yaptım. Eylem sırası halkımızdadır. Umuyorum ki bu süreç gelişirken bir damla bile kan akmasın. Kimse kimseyi incitmesin” mesajı verdi.
Öcalan’ın mesajı, doğum günü kutlamalarının yapıldığı Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Ömerli Köyü’nden verildi. Kutlamalar, geçmiş yıllardaki çatışma görüntülerinin aksine bu yıl şenlik havasında gerçekleşti. Kutlamalar olurken polisler Halfeti’de baraj gölünde tekne turu yaptı. İmralı’ya dördüncü kez giden heyette yer alan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ile Grup Başkanvekili Pervin Buldan ise son dakikada programlarını değiştirerek kutlamalara katılmadı. Önceki geceki kutlamalarda ilk konuşmayı aynı zamanda Akil İnsanlar Komisyonu’nda yer alan TUHAF-FED Genel Başkanı Zübeyde Teker yaptı. DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk ise “Artık Kürt sorununun çözümünde final dönemindeyiz. Artık AKP ’nin de devletin de pratik adımlar atması gerekiyor” dedi.

‘Barış imkânları arttı’

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak da “Bugüne kadar nasıl kendimizi var ettiysek, inanıyorum ki barışı da getireceğiz” diye konuştu. Kutlamalarda Öcalan’ın, kendisini İmralı’da ziyaret eden dördüncü BDP heyeti aracılığıyla gönderdiği mesaj da okundu. Öcalan’ın mesajı şöyle:
“Değerli dostlar, saygıdeğer halkımız, yaşamı her gün yeniden yaratan kadın arkadaşlar, yüreğinde mücadelenin en kor ateşini yaşayan genç yoldaşlarım, sizleri selamlıyorum. Öncellikle Amara’ya gelen, doğum günümü kutlayan on binlere büyük şükran ve sonsuz sevgilerimi iletiyorum. Böylesi bir günde sizlere müjdem şudur ki; gerçekten onurlu bir barışın imkânları çok artmıştır. Bu, bizim insanlarımıza sunacağımız en önemli şeydir. Bugünün önemi benim kişisel doğumumdan öte, bir halkın yeniden doğuşudur. Sizlerin de böyle kavradığınızı biliyorum. 65 yaşıma girmekteyim. Ben üzerime düşeni yaptım. Eylem sırası halkımızın kendisindedir. Onlara olan büyük hürmetimi ve hizmetimi önemli ölçüde tamamladığımı düşünüyorum. Artık görev sizdedir. Sizlerin de bu görevi bundan önce olduğu gibi bundan sonra da layıkıyla yerine getireceğinize inanıyorum. Onurluyum diyen herkezi, zengin, fakir, kadın, erkek, genç, yaşlı demeden sürece uymaya ve geliştirmeye çağırıyorum. Şunu herkes çok iyi bilmeli ki; artık farklı bir yaşam gelişecektir. Umuyorum ki bu süreç gelişirken bir damla bile kan akmasın. Kimse kimseyi incitmesin. Herkes aşkla bu sürece katılsın. Bu süreci ağırlıklı ortaya çıkaracak olan halkımızdır, halklardır. Kadınların da gerçek yaşama geçişi bu günle doğrudan bağlantılıdır. Kadınlara özgür bir yaşamı yaratmak için uğraştım, uğraşıyorum. Kadınlar özgür yaşam imkânlarını ortaya çıkarmak ve geliştirmek konusunda sonsuz bir güce sahiptir. Ben çok iyiyim. Son nefesime kadar da iyi olacağım. Bu temelde bir kez daha herkesi barışa olan güvenimle selamlıyorum.” 

Köy, ziyaretçi akınına uğradı

Türkiye’nin değişik illerinden yüzlerce otobüsle gelen binlerce kişi, dün sabah saatlerinde Öcalan’ın doğduğu köy olan Ömerli’ye akın etti. Öcalan’ın doğduğu eve dev PKK bayrağı asıldı. Eve gelenleri Öcalan’ın kardeşleri karşıladı. Gelen vatandaşlardan bazıları evin bahçesine beraberlerinde getirdiği fidanları dikerken, bazı vatandaşlar da bahçeden toprak ve taş aldı. Evin bahçesinde Öcalan için üzerinde Kürtçe “Doğum günün kutlu olsun” yazılı sarı, kırmızı ve yeşil renkte pasta kesildi. Pastayı, 2009 yılındaki kutlamalarda çıkan çatışmada ölen Mustafa Dağ’ın kızları Şeyma ile Gülsüm kesti. 

Kardeş Öcalan: MİT samimi

Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, gazetecilere ağabeyi Abdullah Öcalan ile görüşmelerini ve yeni süreci anlattı. Pazartesi günü İmralı’ya gitmeye hazırlanan Mehmet Öcalan, CHP’nin de sürecin içerisinde olması gerektiğini ifade etti. Mehmet Öcalan, “Hükümet CHP’yi dışlıyor. Çok yanlış yapıyor. En büyük katkıyı koyacak olanlardan biri CHP’dir. Hükümetin daha uzlaşmacı bir yapıda gitmesi gerekiyordu. Süreç ağırdır ve hükümet ile CHP yan yana durursa daha kolay olur. Hükümet CHP’yi sürece katmalı” dedi. Öcalan, ağabeyinin MİT ile görüşmelerine de değinerek, “MİT, Öcalan’ı kandırmıyor. Bence samimi. Öcalan da ‘Buraya gelen heyet samimi ama bunlar tek güç değil’ diyor. Bazı çevreler MİT’in Öcalan’ı kandırdığını söylüyor ama inanmıyorum” diye konuştu.