Bir de ideolojik olmasalar!

"Dünyada çevreciler var. Bu ifade aslında başlık olarak çok iyi. Ama bunu ideolojilerden arındırmak suretiyle yapılırsa, bu sivil toplum hareketi gerçekten takdire şayan.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANTALYA - "Dünyada çevreciler var. Bu ifade aslında başlık olarak çok iyi. Ama bunu ideolojilerden arındırmak suretiyle yapılırsa, bu sivil toplum hareketi gerçekten takdire şayan. Böyle bir hareketin bizler o zaman yanında sınırsız yer alırız."
Başbakan, dün Antalya'da 'Dünya Su Günü dolayısıyla düzenlenen 'Uluslararası Nehir Havzaları Yönetimi Kongresi'ne bu sözleriyle çevrecilere mesaj verdi. Türkiye'nin sanıldığının aksine su zengin bir ülke olmadığını vurgulayan Başbakan, GAP'taki tuzlanma sorununa değindi ve çözüm olarak 1 Mayıs'ta çalışma başlatacaklarını müjdeledi.
Başbakan, cumhurbaşkanlığı seçimi polemiklerinin hızlandığı döneme denk gelen panelde, 'geçmişteki icraatlarına sırf ideolojik nedenlerle karşı çıkan çevrecilere'de çattı. Erdoğan, (İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde İstanbul'un su sorununu çözmek için projeler üretirken, çevrecilerin 'Ağaçları kesiyorsunuz, buralar çöl olacak' diyerek tepki gösterdiklerini anlatarak) "Bunu hangi bilimsel bir anlayışla söylüyorsunuz? Sadece biz yapıyoruz ya onun için. Adeta o dağları delerek bu suyu getirdik. İstanbul hâlâ bu suyu kullanıyor" dedi.
Bulgaristan'dan su getirmek için de çalışma başlattıklarını söyleyen Erdoğan'ın tekrarladığı bilgilere göre Türkiye'de kişi başına su miktarı 1500 metreküpe düştü. Bu miktarın 1000 metreküpe düşmesi o ülkenin 'su kıtlığı' çektiğinin göstergesi.
Başkandan Türkçe mesaj
Dünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon'sa konuşmasında dünyada 2 milyar civarında insanının suya erişemediğini belirtti: "Bu sabah 2 milyar kadının, erkeğin ve çocuğun ve belki de 3 milyar kişinin, kahvelerini, çaylarını hazırlamak için musluklarını açma şansına sahip olmadıklarını hatırlatmama müsaade edin." Fauchon, sözlerini Türkçe, "Dostluğumuz su gibi aziz olsun" diye bitirdi.Nedir bu damla sulama mucizesi?
Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) bölgesinde, bilinçsiz sulama nedeniyle topraklarda çoraklaşma ve tuzlanmanın görüldüğünü, açık kanaletlerden bölgeye verilen suyun buharlaşıp gittiğini belirten Erdoğan, dünkü panelde bir de 'müjde' verdi: "Şimdi yeni bir adımla açık kanalet sistemlerinden kapalı sisteme geçiyor, yağmurlama ve damlamayla bütün oradaki araziyi sulama dönemini inşallah başlatıyoruz. 1 Mayıs'tan itibaren, bu çalışmamıza başlamış olacağız."
Damla sulama sisteminde su özel filtrelerle içindeki kum, kil, yosun gibi pisliklerden temizlendikten sonra tarla, bahçe ve seralardaki bitkilere özel borularla doğrudan köklere ve damla damla veriliyor. Damla sulama, buharlaşmayla su kaybını ve aşırı su kullanımını önlediği için çevreciler tarafından destekleniyor.