Bir de madalya taksaydınız!

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, aldığı önlemlerle 1 Mayıs'ı İstanbullulara zehir eden İstanbul Valisi Muammer Güler'e teşekkür etti.

İSTANBUL - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, aldığı önlemlerle 1 Mayıs'ı İstanbullulara zehir eden İstanbul Valisi Muammer Güler'e teşekkür etti.
Vapur, tramvay ve metro seferlerini iptal eden, ana arterlere barikat kurup Boğaz köprüleri ve TEM gişelerinde trafiği tek şeritten akıtan Güler, yüz binlerce İstanbullunun saatlerce yolda kalmasının faturasını alınan abartılı önlemlere değil göstericilere kesti: "14 ayrı yerde polise mukavemet edildi. Buradaki müdahaleler trafikte sıkıntılara neden oldu." Vali, istihbaratların, 1 Mayıs'ta provokatif gösteri yapılabileceği yönünde olduğunu belirterek şunları söyledi: "Bu eylemler, önlemlerin yoğunlaşmasına sebep oldu. Maalesef İstanbullular zarar gördü. Eleştirilere katılıyorum. Ancak bu eleştirilere muhatap olmayı, 1977'de yaşananların tekrarlanmasına tercih ederim."
Masum vatandaşların da sıkıntı çektiğini kabul eden Güler, polisin basın mensupları ve vatandaşlara yönelik orantısız güç ve şiddetine ilişkin tespitler yaptıklarını söyledi. Vali, Taksim'deki Makine Mühendisleri İstanbul Şubesi'nin her katına gaz bombası atılmasını da savundu: "Burada polise direniş vardı." Güler, kapalı yere gaz bombası atılmasının yasal olup olmadığı sorulunca da konuyu inceleme sözü verdi. Vali, gelecek yılki 1 Mayıs kutlamasının Taksim'de yapılmasına izin vermeyeceklerini de şimdiden ilan etti.
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da dün olayları değerlendirirken 799 kişinin gözaltına alındığını ve bunlardan 33'ünün adliyeye sevk edildiğini söyledi. Aksu, iki ruhsatsız tabanca ve 65 molotofkokteyli, göz yaşartıcı gazlar ve maskelerle çok sayıda sopa, sapan ve çelik bilyeler ele geçirildiğini hatırlattı.
Bu malzemelerin, alınan tedbirlerin haklılığını gösterdiğini savunan Aksu, başarılı çalışmaları nedeniyle Vali Güler, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve jandarmaya teşekkür etti.
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) da gazetecilere polis saldırısını kınadı. TGS açıklamasına göre Cumhuriyet muhabirleri Aynur Çolak ile Berat Günçıkan gazdan etkilendi. Vatan muhabiri Bülent Ergün ve Radikal muhabiri Demet Bilge Ergün'ü polisler tekme ve coplarla dövdü. Kanal D'den İhsan Yıldız ile Radikal'den Umay Aktaş coplandı. Su TV'den Yavuz Dönmez'in kamerası kırıldı. Cumhuriyet'ten Vedat Arık, başına gelen taşla yaralandı.
İki ayrı suç duyurusu
Bu arada Beşiktaş'ta yüzüne biber gazı sıkılıp darp edilen Cumhuriyet muhabiri Alper Turgut, dün suç duyurusunda bulundu. Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi bir grup avukat da 1 Mayıs'ta alınan güvenlik önlemlerine ilişkin Aksu, Güler ve Cerrah hakkında suç duyurusu yaptı.