Bir de takdirnameleri asacak duvarları olsa

Geçim çiftçilikten
Yoksulluk içindeki Tutal ailesi, beş çocuğunun okuldaki başarısıyla gurur duyuyor. Aile Bitlis'in Özen Köyü'nden sekiz yıl önce çatışmalar nedeniyle Muş'un Sungu beldesine göçmek zorunda kalmış. Çiftçi baba Mehmet Can'ın geliri, sekiz çocuğu naylon çadırda yaşamaktan kurtarmaya yetmiyor.
İşte karneler
Şeker İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Erkan, 4. sınıfta okuyan Hasan ile 3. sınıftaki Garipşah takdirname aldı. Ailenin diğer çocukları ikinci sınıftaki Erhan ile birinci sınıftaki Mahsun ise sınıflarını teşekkürle geçti. Erkan gururlu ama buruk: "Belgelerimizi asacak bir duvarımız olsaydı keşke."
Validen malzeme
Baba, "Onlara imkân veremiyorum, yine de çok çalışıyorlar. 16 yaşındaki kızımı okutamadım. İdealim kalanları okutmak" diyor. Aileyi ziyaret eden vali İbrahim Özçimen: "Okul masraflarını zaten devlet karşılıyor. Ev yapmaları için malzeme de vereceğiz."
Haber: MEHMET AYDIN / Arşivi

MUŞ - Sekiz yıldan beri naylon bir çadırda yaşam mücadelesi veren Tutal ailesinin gururu, beş küçük çocukları. Türkçe bilmeyen anne ve okuma-yazması olmayan baba Mutki'nin Özen Köyü'nde yaşarken, terör nedeniyle Muş'un Sungu beldesine göçtü. 10 kişilik aile, parasızlıktan Hürriyet Mahallesi'nde naylon çadırda yaşamaya başladı.
Her şeye rağmen çocuklarını okutmaya çalışan sekiz çocuk babası 36 yaşındaki Çiftçi Mehmet Can Tutal kararlı: "Onlara çok iyi imkânlar veremiyorum. Ama onlar hiç dert etmeden sürekli ders çalışıyor. Devlet, çocuklarımın okul masrafını karşılıyor. Yavrularımın başarısını gördükçe, daha çok çalışmaya ve para kazanmaya gayret ediyorum. Fakat gücüm yetmiyor. En büyük kızım 16 yaşındaki Hazal, ilköğretimi bitirdi. Onu okutamadım. Beş yaşındaki Esmanur ve üç yaşındaki Muhammet henüz okul çağına gelmedi. Biz okuyamadık, en büyük idealim, çocuklarımın okuyup adam olmasıdır.."
Şeker İlköğretim Okulu sekizinci sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Erkan, dördüncü sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Hasan ile üçüncü sınıf öğrencisi dokuz yaşındaki Garipşah takdirname alırken, ikinci sınıf öğrencisi sekiz yaşındaki Erhan ile birinci sınıftaki yedi yaşındaki Mahsun teşekkür belgesiyle sınıfını geçti. Tek sıkıntılarının aldıkları takdir veya teşekkür belgelerini duvara asamamak olduğunu söyleyen 14 yaşındaki Erkan Tutal, "Bu yüzden bir evde yaşamayı çok istiyoruz. Ama babamızın durumunu da biliyoruz. Yaz tatilinde tarlada çalışarak destek olacağız" dedi.
Valilik ev malzemesi verecek
Çocukların başarısını öğrenen vali İbrahim Özçimen, çadırı ziyaret etti. Takdir ve teşekkür alan öğrencilere hediyeler veren Özçimen, "Çok güzel bir aile ile tanıştım. Valilik olarak ev yapmaları için inşaat malzemeleri vereceğiz. Okul masraflarını da karşılamaya devam edeceğiz. Küçük yaşta yüzü yanan ve iz kalan kızları Hazal'ın da ameliyat olmasını sağlayacağım" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7493537493530

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.