Bir de yabancı dilleri olsa!

Kuzey Irak'ta Kürt lider Mesud Barzani yönetimine bağlı Erbil'de bulunan Selahaddin Üniversitesi, Irak'a komşu Türkiye, Suriye ve İran gibi ülkelerden Kürt kökenli öğrencilere cazip koşullarla eğitim yapma olanağı sunuyor.
Haber: CAN HASASU / Arşivi

ERBİL - Kuzey Irak'ta Kürt lider Mesud Barzani yönetimine bağlı Erbil'de bulunan Selahaddin Üniversitesi, Irak'a komşu Türkiye, Suriye ve İran gibi ülkelerden Kürt kökenli öğrencilere cazip koşullarla eğitim yapma olanağı sunuyor. Burs çerçevesinde öğrencilerin gıda, barınma ve eğitim masrafları karşılanırken, okula giriş için sınav uygulanmıyor.
250 Türk öğrenci
Verdiği eğitimin düzeyi tartışılsa da, Selahaddin Üniversitesi, ÖSS'de başarılı olamamış Güneydoğulu gençler tarafından umut olarak görülüyor. Türk öğrencilerinin kimi maddi yetersizlikler yüzünden, kimi sınav gerektirmeyen kayıt kolaylığı nedeniyle, kimi de yabancı dillere olan ilgisinden dolayı Erbil'i seçiyor. Selahaddin Üniversitesi'nde ikisi kız 20 Türk öğrenci okuyor. Kuzey Irak'taki diğer üniversitelerle birlikte bu bölgede okuyan Türk öğrencilerin sayısı 250'yi buluyor.
Üniversitede Türk öğrencileri en çok zorlayan konu dil. Üniversitede kullanılan dil Kürtçe olmasına karşın, literatürlerin çok azına Kürtçe kaynaklardan ulaşılabiliyor. Derslerde Arapça ve İngilizce kaynaklar da kullanılıyor.
Türk öğrenciler bölge Kürtçesine dahi yabancıyken, hiç bilmedikleri Arapça ile de karşılaşınca zorlanıyor. Üstelik yazımda da Arap harfleri kullanılıyor. Üniversitede yabancı öğrencilerin büyük çoğunluğu İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü seçiyor.
Her şey bedava
Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinden okumak için Erbil'e giden Yabancı Diller Okulu öğrencisi Agit Erbaş, "Buraya okumaya gelen her öğrenci burs alır, kendisine yurt verilir, kitaplar da ücretsizdir. Öğrenciler imtihan bile olmadan okula direkt kabul ediliyor" dedi.
Okuldan Refik Şükrü de, gidiş nedenini şöyle açıkladı: "Türkiye'de liseyi bitirdikten sonra birçok kez üniversite sınavına girmeme rağmen istediğim bölümü kazanamadım. Şansımı komşu ülkelerde denemeye karar verdim. Hiç sınava tabi tutulmadan, notumun doğrultusunda okuyabileceğim bir okul olmasından dolayı Selahaddin Üniversitesi'ni seçtim. Önemli olan YÖK'ün bize denklik diploması verip vermeyeceği."
Serhat Taşar da, okula Şemdinli'den gelmiş. Türkiye'de parasızlık yüzünden dershaneye gidemediğini ve üniversite şansı bulamadığını belirten Taşar, "Burada sınava bile girmeden okuma imkânı buldum" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7639997639990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.