Bir delegeye iki eylemci düşecek

Bir delegeye iki eylemci düşecek
Bir delegeye iki eylemci düşecek

İklim eylemleri başladı bile. Londra?da 20 bin kişi ?İklim Kaosunu Durdurun? diyerek yürüdü. Yürüyüşe Britanyalı bakan Ed Miliband da katıldı.

Yarın Kopenhag'da başlayacak iklim zirvesine 15 bin delege ve 30 bin eylemcinin katılması bekleniyor
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

İSTANBUL - Dünya ülkelerinin iklim değişikliğine çare arayışları için biraraya geleceği 7-18 Aralık Kopenhag ‘İklim Değişikliği Zirvesi’ aynı zamanda eylemlerin de zirvesi haline gelecek. Bazı çevreciler, ilk eylemlerini Kopenhag’a gidiş yolunda gerçekleştiriyor. Sera gazı salımlarının azaltılması konusunda mesaj vermek isteyen çevreciler, Kopenhag’a uçak yerine deniz, kara ve demiryolunu tercih ediyor! Yeşiller Türkiye’den Battal Erdoğan ve Esra Özkan 3 Kasım gecesi İstanbul’dan trenle yola çıktı.
BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında Kopenhag’da yapılacak 15. Taraflar Toplantısı’na (COP15) 192 ülkeden 15 bin delegenin katılması bekleniyor. Katılımcıların dışında dünya genelinde çok sayıda çevreci de Kopenhag sokaklarında seslerini duyurabilmek için Kopenhag’a gidiyor. Yeşiller’e göre Kopenhag’a eylemlere katılmak için gideceklerin sayısı da 30 bin civarında olacak. Çevrecilerin bir kısmı da yüksek oranda sera gazı salımı yapan uçakların yerine alternatif taşıtları tercih ediyor.
Küresel çapta sivil toplum ağı olan birçok kuruluş Kopenhag sokaklarında ve konferansın yapılacağı Bella Center önünde eylemde olacak. 

Alternatif zirve
Yeşil bir gelecek yaratabilmek için dünyanın her yerinden katılımla oluşturulan ‘Klimaforum09’, Birleşmiş Milletler Küresel İklim Değişikli Zirvesi’nin yapıldığı günlerde Kopenhag’da alternatif bir zirve düzenleyecek.
(http://www.klimaforum09.org/?lang=en)
‘Not Your Businness’  (Sizi İlgilendirmez!) adlı grup, ‘Our Climate-Not Your Businness’ (Bizim iklimimiz - Sizi İlgilendirmez) sloganıyla 11 Aralık saat 19.00’da ‘Dünyayı mahvettiğini ve sadece kendi karlılığını düşündüğünü öne sürdükleri şirketler aleyhinde eylem yapacaklar. (http://notyourbusiness.hacklab.dk)
12 Aralık’ta uluslararası sivil toplum kuruluşları tarafından ‘İklim İçin Adalet Yürüyüşü’ adında büyük bir eylem yapılacak. Bu eylemle tüm dünyada da eylemler yapılması öngörülüyor. Eylem, Greenpeace, WWF, Avrupa Yeşil Partisi gibi büyük sivil toplum örgütlerinin katılımıyla gerçekleşecek. Dünyanın en büyük çevre ağlarından biri olan ‘Uluslararası Dünya Dostları Kuruluşu da, ‘İklim İçin Adalet Tufanı’ eylemi gerçekleştirilecek. (http://12dec09.dk, http://www.foei.org)

Üretimi vur!
‘Üretimi Vur!’ adıyla kurulan grup, 13 Aralık’ta Kopenhag Limanı’nda yapacağı eylemde ‘kapitalist sanayi üretimin değiştirilmesi’ için ‘üretimi durdurun’ diyecek. (http://htp.noblogs.org).  Uluslararası bir çiftçi hareketi olan ‘Via Campesina’ dünyadan 69 ülkeden 148 üyesi bulunan kuruluş da, aynı gün büyük bir ‘Çiftçi Eylemi’ gerçekleştirecek.
(www.campesina.org). Hıristiyan yardım kuruluşu da eylem de yapacak. (http://www.christianaid.org.uk). ‘Uluslararası Sınır Karşıtları’ çok sayıda kuruluş, ‘Sınırlara Hayır, İklim Mültecilerine Hayır!’ adıyla eylem düzenleyecek. (http://info.interactivist.net/node/13135)  

Başka türlü beslen
Uluslararası bir ağ olan Climate Justice Action’a bağlı kuruluşlar, ‘Besin Sistemini Değiştirin, İklimi Değil’ sloganıyla ‘Direnişin Tam Zamanıdır!’ adlı bir eylem düzenleyecek. Yine Climate Justice Action’a bağlı çok sayıda sivil toplum örgütü, konferans bölgesine girerek sivil itaatsizlik eylemi yapmayı planlıyor. (http://www.climate-justice-action.org)
Zirvenin son günü büyük eylemler yapılacak. Tüm şehirde ‘NTAC’ (Never Trust a COP - COP’a Hiçbir Zaman Güvenme) eylemleri gerçekleştirilecek.
Türkiye Yeşiller’i de Kopenhag’daki eylemlerin katılımcısı olacak. Kopenhag’da ‘Küresel Eylem Yürüyüşü’ne katılacak Yeşiller, yedi kişilik delegasyonla zirveyi takip edecek. Ayrıca Yeşiller Partisi’nin bürosu olan Beyoğlu’ndaki ‘Yeşil Ev’ ‘Kopenhag İklim Değişikliği İletişim Merkezi’ haline gelerek Kopenhag’daki gelişmeleri anbean duyuracak. (www.yesiller.org)