Bir dönemin sonuna geldik

Diyarbakır ’daki tarihi Nevruz kutmalarını ve Öcalan’ın mesajını Radikal yazarları şöyle yorumladı:
EYÜP CAN: Bu konuyu ilk yazmaya başladığımda, ‘Bu noktaya gelinir mi?’ diye sorulsa benim için bile hayal etmesi güç bir şeydi. Türkiye üç ayda, otuz yıldır akan kanı durduruyor. Öcalan’ın verdiği mesajları hazmetmek çok önemli. ‘Bebek katili’nden ‘barışın mimarına’ bir süreç yaşanıyor. Bu Türk kamuoyu açısından da Kürt milliyetçileri açısından hazmetmekte zorlanacakları bir süreç. Medyaya da önemli bir görev düşüyor. Öcalan, bölünme parçalanma değil demokrasi ile birlikte ortak vatan vurgusunu güçlendireceğini söylüyor. Türk milliyetçilerinin korkmaması gereken bir süreç. Öcalan’ın mektubunu Buldan’ın Kürtçe, Önder’in Türkçe okuması sembolik olarak önemli. Önder Adıyamanlı bir Türk. Buldan, bu mücadelede eşini kaybetmiş bir insan. Bu mesajın Türkiye ve Kürtlere ve bölge halklarına doğrudan akması için böyle bir tercihte bulunuldu.
AVNİ ÖZGÜREL: Bir dönemin sonuna geldik. Şüphe etmiyorum ki Öcalan’ın çağrısı hedefini bulacaktır. Bu metnin hükümete ulaştığına ve o süzgeçten geçtikten sonra Diyarbakır’da kitlelere açıklandığına bakarsak, siyasi iradenin de mutabakatının varolduğunu düşünebiliriz.
AKİF BEKİ: Kimi beklentilerin aksine teknik değil bir meydan konuşması havasındaydı. Sadece o meydanı dolduranların hassasiyetlerini gözetmemeye de özen gösterilmişti. Diğer hassasiyetleri de kucaklamaya onlarla da bir ortaklık inşa etmeye çalıştığını gördüm Öcalan’ın. Biraz kriztalize etmek için söylüyorum, deyim yerindeyse Ertuğrul Özkök’le de beyaz Türk hassasiyetleriyle de duygudaşlık kurmak üzere tasarlanmış bir metindi. Bu bana doğru geldi. Bir hazım sürecine ihtiyaç var ama doğru bir başlangıç yapıldığını düşünüyorum.