Bir eğitimcinin okuldan hapishaneye giden öyküsü

Eğitim sektöründe hızla yükselen Cumhur Atış'ın düşüşü de aynı hızla oldu. Karşılıksız çek vermekten 80 yıl hpis cezası alan Atış'a hileli iflastan dava açıldıBAHRİ KARATAŞ / LOKMAN DAĞ


İZMİR – Babasının tavsiyesiyle seçtiği öğretmenliği 13 yıl yaptıktan sonra istifa edip İzmir'de eğitim sektöründe 17 yılda bir dev yaratan Cumhur Atış'ın inişi de çıkışı gibi hızlı oldu. Karşılıksız çekleri nedeniyle 80 yıl hapis cezası alan Cumhur Atış hakkında, sahibi olduğu Özel Başarı Okul ve Dershane İşletmeleri Ticaret Limited Şirketini ‘hileli iflas’ ettirdiği gerekçesiyle 3 yıldan, 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Cumhur Atış, Alsancak Semtinde kurulan Başarı adlı ilk dershane ile kısa sürede önemli bir başarıyı yakaladı. Atış, 1996'da Tire'de, 1977'de de Ödemiş'te aynı isimle dershaneler açtı, ardından 2000 yılında yine Ödemiş'te üçüncü dershanesini açtı.
2001 yılında ise Atış, ekonomik sorunlar nedeniyle ortaklarıyla yollarını ayırdı. Bu süreçte Türev Matbaacılık ve Reta Ajans'ı kuran Atış'ın hızlı yükselişi 2001'de özel okul sektörüne girmesiyle başladı. Başarı Dershanelerinin Bayındır Şubesi'ni açtığı 2001'de, İzmir Bostanlı'da Özel Karşıyaka Başarı İlköğretim Okulu'nu da hizmete soktu. 2001'de, yaklaşık bin 500 kişi kapasiteli Arslanağa Tabildot Gıda Şirketi'ni de kurarak gıda sektörüne adım atan Atış, dershaneler zincirini daha da büyüterek Urla, Alsancak, ve Aliağa'da 3 yeni şube daha açıp sayısını 9'a çıkardı. 2003 yılında İzmir'in köklü eğitim kuruluşlarından Özel İzmir Lisesi'ni satın alan Cumhur Atış, Özel İzmir Başarı Eğitim Kurumları (Özel İzmir Başarı Anadolu Lisesi, Özel İzmir Başarı İlköğretim Okulu, Özel İzmir Başarı Kevser Tatari Anaokulu) adı altında hizmet veren üç okula daha sahip oldu. Yükseliş grafiği süren Başarı Topluluğu, 2003-2004'te 300 öğretmen, 150 yardımcı hizmet personeliyle yaklaşık 12 bin öğrenciye eğitim vermeye başladı. Bir koltukta 6-7 karpuz taşıyan Atış, son olarak turizm sektörüne de el attı. Urla'ya renk getireceğine inandığı için ‘Renk’ adlı otelini de açan Atış, kışın da burayı İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün kız öğrencilerine yurt olarak kullandırdı.


İNİŞ ÇABUK OLDU

 

Özel sektördeki 17 yıllık meslek yaşamında basamakları çifter çifter tırmanan Cumhur Atış'ın inişi de yükselişi gibi hızlı oldu. İş dünyasının durumunu, “Hırsının kurbanı oldu, hesapsız kitapsız büyüdü” diye yorumladığı Atış, son üç yılda ekonomik krize girdi, bankalar kapısını aşındırmaya başladı. Banka kredileriyle düzlüğe çıkamayan Atış iddiaya göre tefecilerin de eline düştü. Bazı gayrimenkullerini tefecilere kaptıran Atış düzlüğe çıkmak için de bazı kurumlarını elden çıkarmaya başladı. Önce dershaneler kapandı. Hızlı çöküş, piyasaya bomba gibi düştü. Okullarda eğitim güçlükle devam etti. Okulları devretmek istedi, ancak bu aşamada da sattığı kişilerle adliyelik oldu. Manavından, konfeksiyoncusuna, servis şirketlerine yüzlerce mağdur alacak peşine düştü. Binlerce veli de yaptıkları peşin ödemeleri geri alamadı.


BORCUNA KARŞILIK OKULU GİTTİ

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Organize Büro Amirliği ekipleri, 2007 yılı Nisan ayında, çıkar amaçlı suç örgütü kurup, kent merkezi ve Urla İlçesi'nde, silahlı baskı, yıldırma ve korkutma yöntemleriyle haksız ekonomik kazanç sağladıkları, piyasaya yüksek faizle para verip ödeme yapmayanları kendi yöntemleriyle cezalandırdıkları, borçlu kişilerin gayrimenkullerine el koydukları, çek senet tahsilatı yaptıkları ileri sürülen, İzmirli ünlü işadamı V.O.Ç.'nin liderliğini yaptığı öne sürülen 12 kişiyi gözaltına aldı.
Operasyonda, sanıkların mağdur ettiği öne sürülen 50'den fazla işadamı arasında yer alan Cumhur Atış'a, faizle yüksek miktarda para verildiği, borcun giderek çoğaltıldığı, ödenmemesi üzerine İzmir genelindeki okullarına, dershanelerine ve şirkete ait otele el konulmak istendiği anlaşıldı. Araya giren kişiler aracılığıyla şebekenin sadece Atış'a ait Karşıyaka'daki adı sonradan değişen Başarı Koleji'ni devraldıkları belirlendi. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden V.O.Ç. ile birlikte 5 kişi tutuklandı.


SONUNDA CEZAEVİNDE

Sıfırı tüketen, adliye ve emniyetten çıkamaz hale gelen Cumhur Atış, iki yıl önce Tire İlçesi'nden otomobiliyle evine dönerken polis tarafından durduruldu. Atış'ın, mal beyanında bulunmamak suçundan arandığı ortaya çıktı.
Cumhur Atış, nöbetçi mahkemece tutuklanıp cezaevine gönderildi. Her yaptığıyla adından söz ettiren Atış'ın tutuklanması, bir devin çöküşünü gözler önüne serdi. Bu suçun cezası bitmeden, art arda Cumhur Atış hakkında açılan karşılıksız çek davalarından hapis cezaları çıktı. Yaklaşık 80 yıl hapis cezası alan Cumhur Atış, cezasını Buca Kapalı Cezaevi'nde çekmeye devam ediyor.


HİLELİ İFLASTAN DAVA


Cumhur Atış, avukatları aracılığıyla 2006 yılında Özel Başarı Okul ve Dershaneleri İşletmeleri Ticaret Limited Şirketi'nin iflası için İzmir 5'inci Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvurdu. Evrakları inceleyen mahkeme, Cumhur Atış'ın şirketinin iflasına karar verdi. İflas ile ilgili dosyayı inceleyen İzmir İflas Müdürlüğü'nün görevlendirdiği bilirkişi tarafından düzenlenen raporda ise şirketin ‘hileli iflas’ ettirildiği bildirildi.
Rapor üzerine İzmir İflas Müdürlüğü, Cumhur Atış, hakkında ‘hilleli iflas’ suçundan Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Bilirkişi raporunda müflis şirketin iflasına ait 2007 yılı ve 2006 yılı muhasebe kayıtlarını tanzim etmeyerek, boş kanuni defterlerini ibraz ettiği belirtildi. Dosyayı inceleyen Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Hasatoğlu, Cumhur Atış hakkında ‘hileli iflas’ suçundan 3-8 yıl arasında hapis cezası istemiyle Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Bu davadan tutuksuz yargılanan Cumhur Atış, önümüzdeki günlerde hakim önüne çıkacak.(dha)