Bir fizik problemi olarak Esin öğretmenin ölümü

Bir fizik problemi olarak Esin öğretmenin ölümü
Bir fizik problemi olarak Esin öğretmenin ölümü
Siirt'te eşine açtığı boşanma davası sürerken, uçurumdan düşen Esin Güneş öğretmenin ölümüyle ilgili bilirkişi raporunu ODTÜ'lü hocalar bir 'fizik problemi' gibi hazırladı. Sonuç: Genç kadın oradan itildi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ - hasan.benli@radikal.com.tr / Arşivi

Siirt’te özel güvenlik görevlisi Güven Güneş’le 2008’de evlenen 75’inci Yıl İlköğretim Okulu sınıf öğretmeni Esin Güneş, iddialara göre, evliliklerinin ikinci yılında eşinden şiddet görmeye başladı ve boşanma davası açtı. Ancak Güven Güneş boşanmak istemedi. Davadan kısa bir süre sonra, 24 Ağustos 2010 günü Esin Güneş, Aydınlar ilçesindeki ‘Kale’ olarak bilinen uçurumun altında ölü bulundu. İlk ifadesinde olayın kazayla meydana geldiğini belirten Güven Güneş, “Taksici arkadaşım Beşir Üzüm’ün aracıyla bölgeye gittik. Eşim hava alsın, gezelim istedik. Kameriyede otururken ayağa kalkmak istedi. Bu sırada ayağı takıldı ve düştü” dedi ve dosya, ‘kaza’ denilerek kapatıldı. Ancak genç öğretmenin ailesinin topladığı yeni deliller üzerine Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı, Güven Güneş ve taksici arkadaşı hakkında ‘kasten adam öldürmek’ suçlamasıyla dava açtı. Davaya bakan Siirt Ağır Ceza Mahkemesi, Esin öğretmenin uçurumdan düşmesiyle ilgili bilirkişi raporu talep etti. ODTÜ Fizik Bölümü’nden ikisi profesör, biri doçent olmak üzere üç akademisyen tarafından hazırlanan raporda, Esin öğretmenin düşüşü ‘fizik kuralları’ çerçevesinde değerlendirildi.

Kendiliğinden olamaz
Raporda, ‘Olayın Fizik Problemi Olarak Tanım ve Çözümü’ başlığı altında şu değerlendirme yapıldı: “50 kg ağırlığında, 1,67 boyunda ve 25 yaşındaki Esin Güneş, ilk düştüğü yerden, ikinci bir kez daha düşmüştür. İlk düşme 1. bölgeden 3.’ye, ikinci düşme ise 3. bölgeden 100 metre derindeki uçuruma olmuştur. Mağdurenin ilk düşme sırasında ikinci bölgeyi aşarak üçüncü bölgeye düşmesinin ve ikinci düşme sırasında dördüncü bölgeye tek bir yerden hızla çarpıp uçuruma yuvarlanmasının mümkün olup olmadığı fizik yasalarıyla incelenecektir.” Ölümün, ‘yatay ilk hız’, ‘serbest düşme’, ‘çarpmayla kazanılan hız’ gibi fizik bilimi kavramlarıyla irdelendiği raporda, matematiksel yöntemlerden yararlanılarak, kadının kendiliğinden düşmüş olamayacağı vurgulandı.