Bir garip ad koyma davası

Yeşilbahçe Mahallesi'nde yaptırılan okulun adı, Danıştay kararıyla 'Metin Çiviler' olarak değiştiriliyor.

ANTALYA - Yeşilbahçe Mahallesi'nde yaptırılan okulun adı, Danıştay kararıyla 'Metin Çiviler' olarak değiştiriliyor. Danıştay, 'bağışçı'nın talebi doğrultusunda açılan davada, okulun 'Atatürk' olan adını 'Metin Çiviler' olarak değiştiren mahkeme kararını onadı. Vatandaş ve Milli Eğitim'i karşı karşıya getiren olaylar zinciri şöyle gelişti:
Ali İhsan Çiviler, 1998'de dönemin Milli Eğitim Müdürü Süleyman Akyüz'e 5 bin metrekarelik alana yapılacak okul için maddi destek sağlamak istediğini söyledi, bunun karşılığında okula ölen oğlu Metin Çiviler'in adının verilmesini istedi. Dönemin Valisi Hüsnü Tuğlu ile üçlü protokol yapıldı. Çiviler, her birinin değerinin 80 bin mark olduğunu söylediği üç dairenin parasını Milli Eğitim Müdürlüğü'ne verecek, karşılığında okula 'Metin Çiviler' adı verilecekti.
Protokol iptal edildi
Ancak Çiviler, kendi anlaştığı bir müteahhitle okul inşaatına başladı. Çiviler'in bir dairesini 80 bin marka satıp müteahhide 54 bin mark verdiği belirlenince Vali Tuğlu, protokolü iptal etti. Okul devletin olanaklarıyla yaptırıldı.
Çiviler, Antalya 1. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme, 'protokole uyulması ve okulun adının 'Metin Çiviler' olarak değiştirilmesine karar verdi. Valilik, karara itiraz ettiyse de Danıştay 8. Dairesi, mahkeme kararını onadı.
Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Adnan Menderes Bulut, "Eğer Ali İhsan Çiviler bu talebinden vazgeçmezse, görünen o ki mahkeme kararını uygulamaktan başka çaremiz yok" dedi. Dönemin müdürü Akyüz ise, bu durumun hukuka ve vicdana aykırı olduğunu öne sürerek, "Beş kuruş para vermedikleri
halde, okula oğullarının adının verilmesini istemeleri kabul edilemez" diye konuştu.
Bağışçı: Engellendim
Ali İhsan Çiviler ise, "Devlete bağış yapmak istedik kabul etmediler. Milli Eğitim Müdürü Akyüz protokolün gereklerini yerine getirememem için her tür engellemeyi yaptı. Müteahhide verdiğim parayı geri almamı istedi. Bana hesap numarası vereceğini ve paraları bu numaraya yatırmam gerektiğini
söyledi. Ama bir türlü numarayı vermedi. Sonra da protokolü iptal etti. Ben protokolde yer alan üç dairenin bedelini ödemeye hazırım. Mahkemeyi kazanacağımızı bildikleri için de kamuoyu oluşturmak amacıyla Atatürk'ün adını kullandılar" dedi.