@omererbil

Bir gece ansızın geldiler: Tarihi binaya yıkım!

Bir gece ansızın geldiler: Tarihi binaya yıkım!
Bir gece ansızın geldiler: Tarihi binaya yıkım!
Fatih Çapa'da tescilli ahşap ev Fatih Belediyesi'ne ait iş makinaları ile gece yarısı yıkıldı. Belediye Koruma Kurulundan yıkım kararı olduğunu ileri sürdü...
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - İstanbul Fatih’te bir tarih gece yarısı nasıl yol ediliyor işte ispatı. Katip Muslihiddin Cami müştemilatına ait vakıf malı olan 2 katlı ahşap ev makinaları ile akşam karanlığında yok edildi. Gerekçe olarak da yoldan geçenlerin üzerine çökmesi gösterildi. Ama bugüne kadar neden restore edilmediği açıklanmadı.

Tarihi ev,  Çapa’da Tatlıpınar Caddesi ile Guraba Caddesinin kesiştiği köşede Kanuni Devri ileri gelenlerinden Katip Muslihiddin tarafından yaptırılan,  zamanla tahrip olup 1901 tarihinde yeniden yapılan caminin köşesinde yer alıyor. Muhtemelen müştemilat olan 2 katlı ahşap ev de camini yeniden yapımı sırasında inşa edildi.  Vakıf malı olan ahşap ev son yıllarda başı boşluktan tinercilerin mekanı haline gelmişti. Üst katı ciddi hasar gören ahşap yapı, 2863 sayılı yasa kapsamında kültür varlığı olarak tescilliydi.

 

Fatih Belediyesi 2013 yılı faaliyet raporunda Katip Muslihiddin Cami müştemilatının Koruma Kurulu’ndan restorasyon projelerinini onaylatma aşamasında olduğu, İstanbul sivil mimarlık örneği anıt yapılar için çalışmaların sürdüğü belirtilmiş. Ancak İstanbul’un bu en eski sivil mimarlık örneği gerekli rölöve, restorasyon çalışmaları bitirilip, onarıma geçilmediği için her geçen gün biraz daha yok olmaya sürüklendi.

Minareli AVM'ye soruşturma: Maksat adı yaşasın!

Önceki akşam yıkılma tehlikesi gerekçesiyle tescilli tarihi yapı Fatih Belediyesi’ne ait iş makinaları ile yerle bir edildi. Çevre sakinleri tarihi bina olması nedeniyle çivi bile çakılamaz denilen binanın iş makinası ile yıkılmasını hayretler içinde seyretti.  Fotoğraf çeken vatandaşlar da belediye görevlilerince fotoğraf çekmemeleri yönünde tehdit edildi.

Allianoi peşini bırakmıyor!

Fatih Belediyesi’nden yapılan açıklamada; ‘’4 Numaralı Koruma Kurulu yerinde inceleme yaptı. Kurul tarihi binayı riskli buldu. Yıkım kararı verdi. Yeni restitüsyon projeleri hazır, kurul onayından sonra yeniden yapılacak. Trafik o bölgede yoğun olduğu için bu tür yıkımları gece yapıyoruz’’ denildi.

Bit pazarından çıkan sır: Antiokhos başı nasıl kaçırılmaya çalışıldı?

4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararı elimizde yok. Kurul’dan kararı temin edemedik. Fatih Belediyesi’nden de istememize rağmen karar gönderilmedi. Uzmanlara göre, ‘’ Yıkılma tehlikesi olan binalar iş makinası ile yıkılamaz. Kurul çevreye tehdit ettiği gerekçesiyle ancak rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri çıkana kadar önlem alınmasını, veya sökülerek riskin ortadan kaldırılmasını talep edebilir. Tescilli binanın yıkımı için karar aldıysa Koruma Kurulu’da suç işlemiş olur’’ deniliyor.

Bir 'garip' Antiokhos başı daha...

2863 sayılı yasa, kültür varlıklarını bilerek yıkan ve zarar verenler hakkında 2 – 5 yıl arasında hapis ceza öngörüyor. Fatih Belediyesi yıkımı haklı göstermek için, çevreyi tehdit etmesini gerekçe gösteriyor. Oysa önlem almak hem Belediye’nin hem de mülk sahibi Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün görevi. Fatih’in hemen her yeri belediyenin tarihe ve kültüre sahip çıktığını gösteren afişlerle doluyken tescilli bir yapının son birkaç yıl içinde mezbelelik hale gelmesine göz yumması kabul edilebilir bir durum değil. Fatih Belediyesi bu 100 yıllık sivil mimari örneğine neden sahip çıkmadığı ise şimdilik bir muamma. Yerine yapılacak binanın hangi amaçla kullanılacağı önümüzdeki günlerde belli olur.

Saray geleneği sürüyor: Belediye sarayı için müzeyi kapattılar