Bir gecede 23 yangın

Bir gecede 23 yangın
Bir gecede 23 yangın
Muğla ve Aydın'da orman yangınları yerleşim yerlerine dayanırken Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,"Yanan yerleri kesinlikle imara açmayacağız" sözünü verdi.

Özellikle Ege’de orman yangınları sürerken Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, önceki gece 23 yangın çıktığını söyledi. Muğla’nın Fethiye ilçesinde önceki gece ayný saatte iki ayrý noktada orman yangını başladı. Kemer Beldesi Ören Köyü’nde hýzla yayýlan alevler, Yuva Deresi Mevkii’nde yerleþim yerlerini tehdit edince 10 ev güvenlik nedeniyle boþaltýldı. Ören Köyü’ndeki yangýn devam ederken bir baþka yangýn da ayný saatte Kemer beldesine baðlý Yakacýk Köyü Çýrpý Mevkii’nde baþladý. Rüzgârýn hýz kesmesiyle sabah söndürülen yangýnda 10 hektar alan kül oldu. Fethiye’de bulunan Bakan Eroğlu da bölgedeki orman yangınlarının son durumu hakkında şu bilgileri verdi:
“Dalaman ilçesinde çıkan yangın kontrol altına alındı. Kasıt ihtimaliyle ilgili peşinen bir şey söylemek mümkün değil. Yangın elektrik nakil hatlarından da çıkmış olabilir. Dalaman’da yangına zamanında ve yeterince müdahale edilmeseydi yakınlardaki yerleşim yerleri de yanabilirdi. Allah’a şükür ucuz atlattık. Dün Türkiye genelinde 23 yangın çıktı. Yanan alanları asla imara açmıyoruz. Başka maksatla kullanılmasına müsaade etmiyoruz ve bir yıl içinde ağaçlandırma mecburiyeti var. Son yangında zarar gören alanlar da bir yıl içinde ağaçlandırılacak.”
Aydın’ın Didim ilçesine baðlý Akbük beldesinde otluk alanda çýkan ve rüzgârýn etkisiyle ormana sýçrayan yangýnda da 6 hektarlýk alan zarar gördü. Akbük Belediye Baþkaný Erçin Sandalcý, yazlýklara doðru ilerleyen yangýnda büyük tehlike atlatýldýðýný belirterek, “Belediyemiz, çevre belediyeler ve Orman Ýþletme Müdürlüðü çalışmaları sayesinde büyük bir facianýn eþiðinden dönüldü. Sabotaj ihtimali üzerinde duruluyor” dedi. {MUĞLA-AYDIN/AA,DHA}