@idrisemen

Bir 'Gezi'p çıkın!

Bir 'Gezi'p çıkın!
Bir 'Gezi'p çıkın!
Gezi Parkı 23 gün sonra törenle açıldı, 2.5 saat sonra polisçe kapatıldı. Dayanışma'dan 15 kişi gözaltına alındı.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi olayları nedeniyle 23 gündür kapalı olan Gezi Parkı dün resmi bir törenle açıldı, 2.5 saat sonra da kapatıldı. Parktan çıkmak istemeyenlerden bir gruba gazla müdahale edildi. Taksim Dayanışması üyesi 15 kişi gözaltına alındı.
Gezi Parkı, belediyenin parkı onarıp çiçeklendirmesinin ardından dün saat 15.00’te yeniden ‘halka’ açıldı. Açılışı İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir birlikte yaptı. Vali Mutlu, bütün çalışmaların tamamlandığını gördüklerini belirterek, “Eksiği yok. Fevkalade güzel bir park olmuş. İstanbulumuzun bu tür mekânlara ihtiyacı var. Parklar halk içindir. 14 milyon İstanbullunun istifadesi içindir. Bundan sonra halkımızı birlikte gezmek üzere buraya davet ediyoruz” dedi.
Gezi Parkı’na iftar çadırı kurulup kurulmayacağı sorulunca Mutlu, “Burada çadır kurulması söz konusu olmayacaktır” diye konuştu. Vali Mutlu şöyle devam etti:
“Hedefimiz, halkın parkları kullanması. Bir grup kendini bu halkın yerine koyarak gelirse buna müsaade etmeyiz. Burası işgal değil, istirahat alanı. Hukuk dışı toplanmalara yapılan çağrıların hepsi suçtur.”
İstanbul 1. İdare Mahkemesi’den çıkan karar hatırlatılınca Mutlu, “Gezi Parkı’yla ilgili mahkemelerce verilmiş herhangi bir karar yoktur. Sadece imar planıyla ilgili verilmiş bir karar vardır” yanıtını verdi.
Parkta yüzlerce kişi dolaşırken bir anda ‘kapatma’ kararı geldi. Park, Taksim Dayanışması’nın toplanma çağrısı yaptığı saat 19.00’dan önce, saat 17.30 civarında tekrar kapatıldı. Polis “Park kapandı, boşaltmanız gerek” diyerek tahliyeye başladı ve parkı çembere aldı. Ancak parktakiler çıkmamak için direndi.
Kalabalık “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları attı. Polise “Musluk mu bu kapatıyorsunuz” tepkisi de geldi. Parktan çıkmak istemeyen yedi-sekiz kişilik bir grup da gazla püskürtüldü. Bu sırada Harbiye ve İstiklal Caddesi’nde gruplar toplanmaya başladı. Aralarında Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı ile İstanbul Tabipler Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu’nun da olduğu Taksim Dayanışması üyesi yaklaşık 15 kişi polis tarafından gözaltına alındı.