Bir Grup Ateist: Ateistlerin İfade Özgürlüğü Yok!

Bir Grup Ateist: Ateistlerin İfade Özgürlüğü Yok!
Bir Grup Ateist: Ateistlerin İfade Özgürlüğü Yok!
'Bir Grup Ateist' Sevan Nişanyan'a verilen hapis cezasını bir bildiri yayınlayarak protesto etti.

‘Bir Grup Ateist’ adlı grup, Sevan Nişanyan’a verilen hapis cezasını yayınladıkları bir bildiri ile protesto etti.

İşte “hukuki ve düşünsel çarpıklık ve çifte standarda tüm toplumun dikkatini çekmek” amacıyla yazıldığı belirtilen o bildiri:

Türkiye 'de ateistlerin maruz kaldığı haksızlıklar bitmek bilmiyor. Geçtiğimiz haftalarda yaptığımız basın açıklamasıyla da protesto ettiğimiz Fazıl Say'a verilen cezanın ardından, bu sefer de yazar Sevan Nişanyan blog sayfasında Muhammed'e hakaret ettiği gerekçesiyle 13.5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Üstüne üstlük, bu ceza para cezasına da çevrilemiyor.

Sevan Nişanyan'ın mahkemeye konu olan ifadeleri anladığımız kadarıyla şunlar: "...Bundan yüzlerce yıl önce Allah ile kontak kurduğunu iddia edip bundan siyasi, mali ve cinsel menfaat temin etmiş bir Arap lideriyle dalga geçmek nefret suçu değildir”.

Öte yandan, bugünlerde AKP yöneticisi Mahmut Macit bakınız ateistler için ne tür sözler sarf ediyor: “kişiliği bozuk ateist geçinen ruh hastası tiplerin ülkemde halen dinime küfretmesi kanıma dokunuyor. tecavüze uğramış bu tipler yok edilmeli”. Ayrıca şunu da diyor: "Irkçılık faşizm ateizm ruh hastalığıdır...". Yani ateizmi ırkçılık ve faşizmle bir tutuyor ve alışık olduğumuz bir şekilde ateistlere ruh hastası diyor - sanki ruh hastası olmak faşist olmakla birmiş gibi.

Bizler, birkaç ay önce Adnan Oktar hakkında, dinsizlere, ateistlere, evrimcilere ve materyalistlere yönelik hakaretleri nedeniyle savcılığa suç duyurusunda da bulunmuştuk. Savcılık ise bu ifadelerde hakaret ve tahrik olduğunu kabul etmekle beraber, bunun ateistler için gerçek ve yakın bir tehlike oluşturmadığı ve ateizmin bir din değil bir felsefi görüş olduğu gerekçesiyle bu ifadelerin suç teşkil etmediğine kanaat getirmiş ve takipsizlik kararı vermişti.

Halbuki ateistler felsefi görüşleri sebebiyle değil, dinsel konularda toplumun geri kalanından farklı düşünmeleri sebebiyle hedef alınmaktadır ve bu davalarda kullanılan yasa maddesinin (TCK 216. madde) amacı belli bir dini korumak değil, dinsel konulardaki inanç farkları sebebiyle toplumun bir kesiminin ayrımcılığa uğramasına engel olmaktır. Dolayısıyla, bu kanun maddesinin ateistler aleyhine kullanılması aslında kanunun ruhuna aykırıdır, çünkü kanunun asıl koruması gereken şey ateistlerin, Alevilerin ve gayrımüslim vatandaşların maruz kaldığı türde haksızlıklardır. Çünkü yakın ve gerçek bir tehlike eğer varsa, İslam dinine inananlar için değil, inanmayanlar için vardır.

Eğer ateistlere yapılan hakaret ve haksızlıklar, ateistler için yakın ve gerçek bir tehlike oluşturmadığı gerekçesiyle suç kabul edilmiyorsa (ki aslında tehlike oluşturmaktadırlar, çünkü sıkça rastladığımız, oruç tutmayanların dayak yemesi ya da evrim teorisini öğreten öğretmenlerin baskılara maruz kalması gibi vakalar, toplumda ateistler aleyhine edilen bunca sözden güç alan eylemlerdir), o zaman Fazıl Say'ın, Sevan Nişanyan'ın ya da internetteki blog sayfalarında yazdıkları sebebiyle mahkum edilen onca ateistin sözlerinin inanırlar açısından yakın ve gerçek bir tehlike oluşturduğu nasıl iddia edilebilir?

Öte yandan şu da unutulmamalıdır ki, ateizm bir düşünce ve felsefe olarak dinlerin ve din bezirganlarının karşısındadır ve onları her zaman korkutmaya devam edecektir. Türkiye'de sadece Nişanyan ya da Say gibi toplumsal bilinirliği olan ateistler değil, mahallenizdeki komşunuz, okuldaki sıra arkadaşınız, işyerinizdeki meslektaşınız dahil hiçbir ateist yalnız değildir.

Bu bağlamda, ortadaki hukuki ve düşünsel çarpıklık ve çifte standarda tüm toplumun dikkatini çekmek istiyoruz.

Bir Grup Ateist


  http://www.radikal.com.tr/1134658113465844

  YORUMLAR
  (44 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  islam, kuran ve deliler - siradanbirisi

  Birakin kurani delileri. Yasadiklarimiza bakin. Örnegin Pakistanda her ay ya sünnilri sihlerin camilerini bombalarlar. Suudi Arabistanda amnesty internationala göre 1990 yillarinda binden fazla sih ayaklanmada öldürülmüsdü. Misirda islamcilar arap kopt hiristiyanlarina karsi av baslatmislar. Senin dinini pratik acidan görüyorum ve midem bulaniyor.

  momentum Müsadenle. - Clear

  DELİL diye tutunmuş,hem de Kur'an'ı okuduğunu iddia eden biri...İşte deliller "Biz hayatı sudan başlattık","Siz o dağlar hareketsiz sanırsınız,aslında onlar gökteki bulutlar gibi hareket ederler","biz insanın soyunu üç karanlık içinde(Douglas boşluğu,Tuba uterina ve uterus) merhalelerle(aşama aşama)önce nutfeden(zigot)yarattık,sonra kemiklere halk ettik(metamorfoz),sonra da et giydirdik ve suret verdik","başınızı göğe çevirin,tekrar tekrar bakın,tek bir hata göremezsiniz,gözünüz hata aramaktan yorgun düşer".İlki Biyoloji biliminin 19.YY. keşfidir,ikincisi mazisi 300 yılı geçmeyen Jeofizik biliminin 21.YY.da sismolojik keşfidir(kara plakalarının mağma üzerindeki hareketleri ve deprem nedeni),üçüncüsü 18.yy da Embriyoloi bilimin harika keşfidir,dördüncüsü kusursuz astronomidir.Tüm bunların 1400 yıl öce bilimle hiç alakasız bir meslekten olan birinin söyleyebilmesi delil değil de nedir? Yoksa bunlarda mı size göre Dawkins'in "rastgele" sidir? Haydi rastgele,deyip de balık mı avlıyorsunuz? Evrim için bile tam tutarlı olmayan bir sürü şeyi,destekleyici kanıt sayıp da bu kadar tutarlı kanıtları delil kabul etmiyormusunuz? Kusura bakmayın ama siz gerçekleri araştırıp görmekten değil,duymak istediğinizi duymaktan,olmadı uyarlayıp uydurmaktan hoşlanıyorsunuz.

  Avrupa ve Japonya'da. - Clear

  Avrupa ve japonya'da gelişen o ateizm,kendi dinlerinden başka öğretiyi araştırma zahmetine girmeyip sadece kendi dinlerini sorgulamakla yetinenlerin birbirinden farklı ve birbirini tutmayan,birinci ağızdan dikte olmamış ve önüne gelenin yazmış olduğu yaklaşık 10 adet İncil,ya da milli din olan ama bilgisayar virüslerini süpürgeyle temizlemeye kalkıp tüm dünyaya maskara olan Şintoizm şövenistliğinin bir saçmalık olduğunun anlaşılması nedeniyle olmasın sakın? Önce din kitabının tutarlılığı ve bilimle mukayesesi,sonra diğer kitaplarla kıyaslanması yapılmadan -tıpkı benden başkası urumda değil,ben ampirik takılırım diyerek- kolaya sapıp,kestirmeden giderek,olayı kentleşmeye bağlamak,ne kadar bilimsel ve ne kadar gerçekçi?

  @clear - İtaatsiz

  Düşüncemi doğrudan anlatmadım, hata oldu: din değiştirenler hariç insanlar bir dini özgür iradeleri ile seçmezler, o dine doğarlar. Anne-babaları çocuğun dinine karar verir. Böyle bir dünyada 16 yaşında ateist olmuş birine ancak saygı göstermek gerekir. Anlattığına göre sen de istisna değilsin. Müslüman olarak doğup öyle yetiştirilmişsin. Daha sonra araştırıp İslam'da KALMAYA karar vermen esasa ilişkin olmayan bir ayrıntı. Budist iken Müslüman olsaydın farklı olabilirdi ama genel kuralı değiştirmezdi. (Bu arada kişisel tarihini bizimle paylaştığın için teşekkürler. Zahmet edip nasihatlerde bulunduğun için de teşekkürler. Tavsiyelerini dinleyeceğim. ) Bu durum bizi aslında başka bir yere götürür: insanlara seçme tercihi verilseydi insanlar müslüman olur muydu? Sosyolojik trendler bu sorunun cevabını "hayır" olarak veriyor. Sosyal ve ekonomik bağlardan kurtulup tercih yapabilecek duruma gelenler (bireyleşmiş kentliler) genellikle ateist oluyor. bkz. kentlileşen toplumlarda (örn: Avrupa ve Japonya'da) ateizmin gelişimi.

  @momentum - İtaatsiz

  tanrına bayıldım. Böyle bir tanrıya inanmak gerçekten çok çekici. Öte yandan 2 nokta var kafamı kurcalayan 1) Tarif ettiğin gibi bir tanrının varlığına dair bir delil yok. Noel Baba da inanmak isteyeceğim türden bir kişilik mesala. Senin tanrının varlığına ait deliller, Noel babanın varlığına ait delillerden daha fazla değil (antropomofizmi, benim batı hayranı ezik beyaz türklüğümü bir kenara bırak şimdilik) Senin böyle bir delile ihtiyacın olmayabilir, anlayışla ve saygı ile karşılıyorum, ama benim böyle bir delile ihtiyacım var. 2) Senin tarif ettiğin tanrı ile Kurandaki Allah arasında bir benzerlik yok bana göre. Eğer sen oturup kendi tanrını ve inancını anlatan bir kitap yazarsan (ki burada yazdığın yorumlara bakarak o kitabın Kuran'dan daha derin ve sofistike olacağına eminim) sana, senin kitabına ve senin tanrına inanma olasılığım Muhammed'e, Kuran'a ve Allah'a inanma olasılığımdan daha fazla. dünyada kaç tane müslüman varsa o kadar farklı tanrı var. Başka bir konu: bütün genellemeler yanlıştır. bazı ateistlerin müslümanlara yönelik yaptığı genellemeler de tanım gereği yanlıştır. Senin ateistler hakkında yaptığın genellemeler de yanlış. Örn: ateistlerin çoğunlukta olduğu ülkeleri düşün - Avustralya, Japonya, Çin, Rusya, İsveç, Britanya, ABD'nin kuzey eyaletleri, vb. Bu coğrafyalarda yaşayan insanlar için burada ateistlere yönelik kullandığın tanımları kullanır mısın? Daha başka bir konu: benim dünyamda biz ve onlar yok. Benim dünyamın daha büyük ve özgür olduğunu düşünüyorum. Sen de denemek ister misin? Sevebilirsin.

  Adam gibi öğrenmiş kişi: Clear - AmanitaMuscaria

  Adem(adam)'den geldiğine inananlar için kullanımında bi sakınca yoktur elbette. Tüm dünyada insanlığı ifade ediyor olması doğru bi kullanım olduğunu gösteriyorsa peki diyecek bişey yok. Bu arada aman yanlış anlaşılmasın, "Adem'den geldiğine inananlar" deyip lafı evrime çekmeye filan çalışmıyorum. Hatta yüce bir yaratıcının varlık ya da yokluğunu ispat etmek niyetinde de değilim. Herhangi bi neslin son ferdi olmak da umrumda değil açıkçası. Ben yalnızca kendimden sorumlu olmak istiyorum. Bırak nesli babamın yaptıklarıi ettikleri bile beni ilgilendirmezken bin küsür yıl önce yaşamış bir elçinin anlattıkları (ve cinsel hayatını) ya da 75 yıl önce ölen bi önderin -ya da başka ruhani, ideolojik önderlerin- söylediklerini mi umursayacağım. "Adam" gibi öğrenmek niceliksel bi'şey olsa gerek. Şu kadar bin sayfa kitap okudum demekle oluyor anlaşılan. "Tüm ideolojileri okudum ve bu ideolijide karar kıldım en doğrusu buydu" dersin ve adam gibi öğrenensindir artık. Bense ne 4 kitabı, ne budizmi, ne hinduizmi, ne marksizmi ne de toplumsal düzen önerisi olan başka bişeyi okudum. -izmlerle aram pek iyi değildir. Ben daha çok ampirik şeylerle ilgileniyorum Topumsal düzen; ister ateist, ister teist olsun ya da isterse herhangi başka bi'şey olsun. Kurgulanan düzenin devamlılığına engel olabilecek, onu tehdit eden ne varsa o düşmandır: delidir, kaçıktır, sapkındır, cahildir.

  Maganda felsefesi senin olsun. - siradanbirisi

  Evet siradan biriyim. Cünkü ne devletin malini yiyorum, ne asirat agasiyim, nede din baronuyum. Siradan bir vatandasim anlimin teri ile parami kazaniyorum. Ve koyun sürüsü gibi secimden secime kömür yemiyorum. Müsadenizle özgürce düsünmeyi tercih etmisimdir ne islamcilar nede baska statükocular bunu engeliyemez.