Bir gün adını hatırlayıverdi

Bergama'da ona 'Sülo' diyorlardı. Kimdi, nereden gelmişti bilen yoktu.
Haber: OSMAN NURİ BOYACI / Arşivi

DENİZLİ - Bergama'da ona 'Sülo' diyorlardı. Kimdi, nereden gelmişti bilen yoktu. Yedi yıldır Bergamalıların yardımlarıyla hayatını sürdüyor ve geçmişiyle ilgili hiçbir şey hatırlamıyordu. Bir gün kahvede otururken önünde bulunan gazeteye şunu yazdı: Halil Özoymak. İlk kez bir isim, bir ipucu veriyordu. Kahvehaneci polisi aradı. Yapılan araştırmada filmleri bile geride bırakacak akıl almaz bir hikâye ortaya çıktı.
38 yaşındaki bir insanın 10 yıl sonra ailesine 'merhaba' demesine yol açan olaylar zinciri şöyle gelişti:
Denizli'nin Acıpayam ilçesine bağlı Yassıhöyük beldesinde oturan Özoymak, 1988'de geçirdiği trafik kazası sonucu hafızasını kaybetti. Özoymak, üç yıl boyunca hiçbir şey hatırlamadan ailesi ile birlikte yaşadı. Ancak bir gün aniden ortadan kayboldu.
Kent kent dolaştı
Özoymak en son Kuşadası'ndan İstanbul otobüsüne binerken görüldü. Bu noktadan sonra Özoymak'ın şehir şehir dolaştığı tahmin ediliyor. Ve bir gün Manisa'nın Alaşehir ilçesinde bir kamyoncu Özoymak'ı ayakları su toplamış, perişan bir halde buldu ve aracına aldı. Şoför, Özoymak'ı Bergama'ya götürüp bıraktı.
Özoymak'a Bergamalılar sahip çıktı. Bergamalılar, yardımlarıyla yedi yıl bir kahvehanede kalan, adını bile hatırlayamayan Özoymak'ı, 'Sülo' diye çağırmaya başladı. Bütün yardımlara rağmen, yersiz, yurtsuz, perişan bir yaşam süren, kimseyle konuşmayan Özoymak, günün birinde kahvehanede otururken adını hatırladı ve gazete kâğıdına yazdı. Kahve işletmecisi İlhan Özkan, durumu fark ederek polisi aradı. Kayıp listesini tarayan polis, Halil Özoymak'ın Yassıhöyük'teki ailesine ulaştı. Özoymak Yassıhöyük'e getirildi ve ailesiyle 10 yıl sonra kucaklaştı.
Anne 60 yaşındaki Raziye Özoymak, "Aramadık,
sormadık yer bırakmadık. Sonuç alamayınca da bütün umudumuzu kesmiştik. Oğluma kavuştum, dünyalar benim oldu. Artık onu gözümün önünden ayırmayacağım. Bugüne kadar
ona bakan Bergamalılara da şükran borçluyum" dedi.
Hafıza kaybı sürüyor
Ağabey Bilal Özoymak da, kardeşinin kaza geçirdikten sonra ismini bile söyleyemediğini
belirterek, "Kaybolduğunda üzerinde kimliği yoktu. Nerede yattı, nerelere gitti kesinlikle bilinmiyor. Bergama'da yedi yıldır bir kahvehanede kalıyormuş. Allah ağabeyime bakanlardan razı olsun" diye konuştu. Özoymak'ın geçici bir süre için ismini hatırladığı, hafıza kaybının halen sürdüğü öğrenildi.