Bir günlük vatan görevi tüm engelleri unutturdu

Engelliler Haftası tüm yurtta çeşitli etkinliklerle başlarken Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bu yıl da kışlaları engellilere açtı.

İSTANBUL - Engelliler Haftası tüm yurtta çeşitli etkinliklerle başlarken Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bu yıl da kışlaları engellilere açtı. Silah altına alınmaları mümkün olmayan ancak, askerlik yapma özlemi çeken engelliler bir günlük de olsa kışlada askerlik eğitimi alarak bu hasretlerini giderdi.
Milletvekilinin oğlu da asker
İzmir Bornova'daki 57. Topçu Tugayı Komutanlığı'nda düzenlenen törenle, 62 engelli bir günlük de olsa vatani görevlerini yerine getirmenin gururunu yaşadı. Otistik oğlu Şenol Akdemir de temsili askerlik uygulamasına katılan CHP İzmir Milletvekili Vezir Akdemir, "Her erkek için en yüce duygu, askerlik yapmak. Engelliler için sağlanan bu imkân hepimizi duygulandırdı, gururlandırdı" diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Engelliler Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda Türkiye'nin sosyal devlet olarak engelli vatandaşların sorunlarına çözüm üretmesi gerektiğini vurguladı. Sezer, hiçbir ayırım gözetmeksizin tüm yurttaşlara insanca yaşayabilecekleri ortam ve olanaklar sunmanın çağdaş devlet anlayışının gereği olduğunu söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında, "Hükümet olarak, bütün engelli yurttaşlarımızın meslek edinebilecek şekilde iyi bir eğitimle donatılmalarını hedefliyoruz" dedi. (Radikal, dha, aa)