@ismailsaymaz

Bir hakim direniyor: Biber gazı silahtır

Bir hakim direniyor: Biber gazı silahtır
Bir hakim direniyor: Biber gazı silahtır
Biber gazı 'silahtır' diyen hâkim, Çayan Birben dosyasını ağır ceza mahkemesine yolladı.Mahkeme kabul etmedi. Kararı Yargıtay verecek.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Yalova’da astım hastası Çayan Birben adlı gencin polisin sıktığı biber gazı yüzünden hayatını kaybetmesine ilişkin dava, mahkemesiz kaldı. “Biber gazı silahtır, suç ölüme sebebiyet vermektir” diye ısrar eden Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Kemal Kaçan kabul ettiği iddianameyi ‘görevsizlik kararı’ ile ağır ceza mahkemesine yolladı. Fakat ağır ceza da “Hayır, taksirle yaralamadır” diyerek, bu kararı iptal etti. Hakim Kaçan geri adım atmadı ve dosyayı, uyuşmazlığı çözmesi amacıyla Yargıtay’a gönderdi. Şimdi, bu davaya kimin bakacağına Yargıtay’ın karar vermesi bekleniyor.

Yalova’da, geçen yıl 27 Mayıs’ta bir kavgayı ayırmak isterken, “Abi ben astım hastasıyım, sıkmayın” dediği halde, yüzüne sıkılan biber gazının etkisiyle hayatını kaybeden Çayan Birben’le ilgili soruşturma , 14 ay sonra tamamlanmıştı. Savcı Derya Karslıoğlu, 31 yaşındaki Birben’in ölümünün biber gazından kaynaklanıp kaynaklanmadığının tespiti için dosyayı Adli Tıp Kurumu’na (ATK) gönderdi. ATK 1. İhtisas Kurulu, 13 Şubat 2003 tarihli raporunda, Birben’in beyin damarlarında oluşmuş baloncukların patlaması suretiyle beyin kanaması geçirdiğini, patlamaya yakın mesafeden sıkılan biber gazının yol açmış olabileceğini belirtti. Savcı Karslıoğlu, hazırladığı iddianamede polisleri şöyle suçladı:

“Birben kavga dışında kalmasına, ‘Benim olayla ilgim yok, astım hastasıyım, bana sıkmayın’ demesine rağmen polislerin Birben’e yoğun olarak biber gazı sıktıkları, rahatsızlanan Birben’in ‘Bırakın yüzümü yıkayayım, nefes alamıyorum, rahatsızım’ demesine rağmen polislerin izin vermedikleri, Birben’in ‘Ben fenalaşıyorum, kötü oluyorum, ambulans çağırın’ demesine rağmen şüphelilerin ambulans çağırıp tedavisini de yaptırmayarak ölümüne sebebiyet verdikleri...”
İddianamede; şüpheli polisler İbrahim Baltacı, Serhat Ayhan Yeni, Ercüment Küçükakça ve Tekin Ceyhan’a TCK’nın ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçlaması yöneltildi. İddianameyi kabul eden Yalova 3. Asliye Ceza Mahkemesi, altığı sürpriz kararla dosyayı ağır ceza mahkemesine gönderdi. Hâkim Kemal Kaçan, 17 Temmuz’daki kararında savcılığı eleştirerek, “İddianamedeki ‘yoğun olarak biber gazı sıktıkları’, ‘izin vermedikleri’, ‘ambulans çağırıp tedavisini de yaptırmayarak’ şeklindeki anlatımlara rağmen hangi gerekçeyle ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan dava açıldığı anlaşılamamıştır” dedi. Eylemin ‘kasten yaralama sonucu ölüme sebebiyet verme’ kapsamına girdiğini kaydeden Hâkim Kaçan, sanıkların ‘silah yoluyla kasten yaralama’ suçundan 12 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmaları gerektiğini savundu.

BİR HAKİM DİRENİYOR
Sanık polislerden İbrahim Baltacı bu karara itiraz etti. Baltacı, dilekçesinde “Yasalarda ‘yoğun biber gazı sıkmak’ diye bir suç tanımı olmadığını, Birben’in ‘Ben fenalaşıyorum’ demesine rağmen ambulans çağrılmayarak ölümüne sebebiyet verildiği iddiasının asılsız olduğunu, gencin normal hayatında da baygınlık geçirdiğini, olay mahalli ile ölü bulunduğu kafe arasında 90-120 metre mesafenin bulunduğunu, biber gazına maruz kalan sağlıklı kişinin bile bu mesafeyi katedemeyeceğini” savundu. Hakim Kaçan 9 Eylül ’de bu itirazı reddetti. Baltacı da ağır ceza mahkemesine başvurdu. İtirazı değerlendiren Yalova Ağır Ceza Mahkemesi, 17 Eylül’de, ‘görevsizlik’ kararını kaldırarak, dosyayı Hakim Kaçan’a iade etti. Hakim Kaçan geri adım atmayarak, dosyayı uyuşmazlığı çözmesi için Yargıtay’a yolladı. Şimdi Yargıtay’ın vereceği karar bekleniyor.