Bir hayata tutunuş öyküsü

Durumu öğrendiğinde...
32 yaşındaki Saide Kazık, Türkiye'deki 271 bin otistikten birinin annesi. Oğlunun hastalığını 1.5 yaşında fark etmiş. Pedagog, "Çocuk geri zekâlı" dediği an çocuğuyla birlikte intihar etmeyi düşünmüş, sonra hayata tutunmaya karar vermiş. Saide hanım, "Psikolojik yardım aldım ve hiç konuşamayan çocuğumu özel eğitime götürdüm" diye özetliyor mücadelesinin başlangıcını...
Normal okula gidecek
Yaşadıklarını şöyle anlatıyor. "İlk başta eşim bile Ege'nin eğitilemeyeceğini düşünüyordu. İlk kez 'Anne' dediğinde gözlerimden yaşlar boşandı. Bir gün balkondan aşağıya 'Baba' diye bağırınca, eşim ağlayarak benden özür diledi. Artık Ege'den utanmıyor. Oğlum da o kadar iyi öğreniyor ki, bu yıl normal okula başlayacak."
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - "Oğluma otistik teşhisi koyduklarında hastane üzerime yıkıldı. Sanki o göçüğün altından çıkamayacaktım. Eve geldim. Güneşlikleri indirdim. Telefonun fişini çektim. Herkesle iletişimi kestim. Önce Ege'yi sonra da kendimi asmayı düşündüm."
Beş yıl önce bu duygularla bir çıkış yolu bulmaya çalışan Saide Kazık, yıllardır oğlu Ege'nin biraz daha iyi olması için mücadele veriyor. Kendisini ve oğlunu dışlayan arkadaşlarına ve yakınlarına rağmen umudunu yitirmeyen anne Kazık'ın verdiği büyük mücadele sonucu, Ege şimdi hecelemeyi biliyor, yemeğini kendi yiyor, ismini yazabiliyor. Testlere göre Ege gelecek yıl normal bir okulda kaynaştırma eğitimi alabilecek.
Rakamlardaki acı bile büyük
Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Yüksekokulu'nun, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun denetimindeki 132 merkezden hizmet alan 2 bin 688 anneyle yaptığı araştırma, engelli bir çocukla yaşamanın zorluğunu istatistiklerle ortaya koyuyor. Araştırmaya göre annelerin yüzde 79'u çocuğuyla ilgilenirken psikolojik sıkıntıya düşüyor, yüzde 53'ü çocuklarının geleceği için bir şey yapamadığını düşünüyor. Yüzde 49'u ise yakın çevresinin bilinçsiz ve yargılayıcı tavırlarıyla karşılaşıyor.
Yine de istatistikler, annelerin sıkıntılarını ve kaygılarını anlatmada yetersiz kalıyor. Türkiye'deki milyonlarca engelli annesinden sadece biri olan 32 yaşındaki Saide Kazık ve oğlu Ege'nin mücadelesi rakamlarla anlatılamayacak kadar derin.
23 yaşında evlenen ve bir yıl sonra oğlunu dünyaya getiren Saide Kazık, Ege bir yaşına gelene kadar her anne gibi çocuğunu en iyi şartlarda büyütmeyi hayal ediyordu. Ege'ye otizm teşhisi konduğunda dünyası başına yıkıldı. Artık tek istediği şey; Ege'yi olabileceği en iyi duruma getirmek. En büyük kaygısını ise şöyle dile getiriyor: "Bana bir şey olursa oğluma ne olacak?"
İlk darbe doktordan
1.5 yaşına kadar Ege'de bir sorun yoktu. Ancak, annesi bu yaştan sonra oğlunda bazı farklılıklar görmeye başladı: "1.5 yaşına geldiğinde Ege'nin konuşmaması beni rahatsız etti. Seslendiğimde bana bakmıyordu, ama bir reklam müziği duyduğunda koşa koşa televizyonun başına gidiyordu. Geceleri kâbus gibiydi. Saat 03.00'te uyanıyor, 06.00'ya kadar birlikte oturuyorduk. Gecemiz gündüz, gündüzümüz gece olmuştu. Ama anlayamıyorduk, her şey normal geliyordu. Çocuk doktoruna gittik. Hemen çocuk psikiyatristine gitmemizi söyledi."
Çocuk psikiyatristi Ege'nin otistik olduğunu söyledi. Ancak ailenin, otizm hakkında bilgisi yoktu. Anne Kazık, iki hafta sonra Çapa Tıp Fakütesi'ndeki çocuk pedagoğuna gitti. Pedagoğun sözleri, anneyi yıkmıştı.
Pedagoğun söylediği, "Bu çocuk geri zekâlı. Bundan hiçbir şey olmaz. Al bunu, eve götür kapat" cümlesini aktarırken anne Kazık, gözyaşlarına hâkim olamıyordu. Sonra otizm hakkında bulabildiği tüm kitapları okumaya başlayan anne, kendi deyimiyle, "Bugün kitap yazacak kadar bilgi sahibi."
Kazık, okudukça korkuları arttı, psikolojik destek almaya başladı. Geçirdiği depresyonu ve intihar düşüncesini ancak iki yılda yendi. Hâlâ psikolojik yardım almayı ve antidepresan ilaçlar kullanmayı sürdürüyor.
İlk kez 'Anne' dediğinde...
Bir süre sonra durumu kabul eden ve çıkış yolları arayan Kazık, en büyük mücadeleyi eşi ve çevresine karşı vermeye başladı: "Eşim Ege'yle bir yere gitmekten keyif almamaya başladı. Ben ve ailem durumu kabullendik, ama eşimin ailesi durumu hiç kabullenmediği gibi, hep beni suçladı. O sırada haftada bir kez Ege'yi özel eğitime götürüyorduk. Eşim de inancını yitiriyordu. Tedaviye gideceğimiz her gün kavga ederdik. En sonunda 'İki seçenek var' dedim. 'Ya ben Ege'yi alıp ailemin yanına gideceğim ya da sen de bize destek olacaksın.'
Zamanla Ege konuşmaya başladı. 'Anne' dediğinde saatlerce ağladım. Bir gün balkondan bakarken aşağıda babasını görüp 'Baba' diye bağırdığında, eşim gözyaşlarıyla merdivenleri çıktı. Ve bana, 'İyi ki beni dinlemedin de Ege'yi eğitime götürdün' dedi."
Yaşananların hiçbiri çevrenin tepkileri kadar yormadı anne Kazık'ı. Otistik bir çocuğun annesi olmak çok zordu: "10 yıllık bir arkadaşım oturduğumuz apartmana taşınmıştı. Yemek yaptım, 'Bize mi gelirsiniz buraya mı getireyim?' demeye gittim. 'Şimdi sizi içeri alamayacağım, ev çok dağınık. Ege de çok karıştırıyor' dedi. Eşi ise, 'O çocukla içeri girmesin' diye diğer odadan bağırıyordu. Halbuki onun çocuklarını beraber büyüttük. Tepkilere artık çok daha sakin ve net tavırlarla cevap veriyorum."
Eğitimin mucizesi
Yılladır maddi imkânlarını zorlayarak oğullarının özel eğitim almasını sağlayan Mehmet-Saide Kazık çifti, yeri gelmiş elek-trik faturası yerine eğitim masraflarını ödemiş. Türkiye'deki 271 bin otistik bireyin 81 bini bebeklik, okul öncesi ve ilköğretim çağında. Ancak ilköğretim çağındaki otistik çocukların 400'ü özel eğitim alabiliyor.
Ege bu 400 çocuktan biri. Aylık masrafı en az 500 milyon lira olan eğitimi, Ege şimdi Tohum Vakfı'ndan burslu olarak alıyor. Annesi de Ege de, bursun hakkını vermek için çok çalışıyor. Ege 1.5 yılda büyük aşama kat etmiş. Tohum Vakfı'nın kendisine ve oğluna büyük yardımı olduğunu anlatan Kazık, "Çocuğumuza nasıl davranacağımızı öğrettiler. Ders sırasında bizi yanlarına da alıyorlar. Ege heceleri yazıyor ve okuyor, birden ona kadar olan toplamaları yapıyor. Kendi kendine yemek yiyebiliyor, tuvalete gidebiliyor. Ege normal bir okulda kaynaştırma eğitimi alabilecek düzeyde" diyor.
Ege'nin okula başladığı zaman dışlanıp, istenmeyeceklerini bildiğini belirten Kazık, şimdiden endişenlemeye başlamış. Ancak, o artık çok daha güçlü bir anne. Danışacak kimsesinin olmamasının verdiği rahatsızlığı Tohum Vakfı ve oradaki otistik çocuk aileleriyle yenmeye çalışıyor, yalnız olmadığını biliyor. Kazık'ın mücadelesi sonrasında baba Mehmet Kazık da çekinmeden oğlunun otistik olduğunu söyleyebiliyor. Saide Kazık ise oğlunun daha iyi olacağını hissediyor ve ona güveniyor. Anneyi en mutlu eden şey ise Ege'nin tek tek söylediği kelimelerin dışında, fazla sevildiğinde 'İmdat kurtarın beni' diye şaka yapması...


    http://www.radikal.com.tr/7461267461260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.