Bir hemşire 20 bebeğe bakıyor

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi Yenidoğan Ünitesi'ndeki altı bebeğin ölümüne 'gram-negatif etkili' bir bakterinin neden olduğu saptandı.

ANKARA/KAYSERİ - Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi Yenidoğan Ünitesi'ndeki altı bebeğin ölümüne 'gram-negatif etkili' bir bakterinin neden olduğu saptandı. Bebeklerin ölümcül mikrobu kendilerine verilen solüsyonlardan kaptığı açıklandı.
Sağlık Bakanlığı'nca oluşturulan Bilimsel Kurul maksimum yatak kapasitesi 52 olan yeni doğan servislerinde son iki gündür 87 hasta bulunduğunu, gündüz ve gece 20 bebeğe bir hemşire düştüğünü tespit etti. Bilimsel Kurul'un raporunda Prematüre Servisi'nde yatan 38 bebekten dokuzunun sağlığının bozulduğu, bebeklerden altısının 12 saat içinde kaybedildiği belirtildi. Kurul, raporunda ağızdan beslenemeyen bebeklere damardan verilen solüsyonların el değmeden hazırlanması gerektiğini belirtti. Raporda, yeni doğan servislerindeki hasta sayısının, her vardiyada hemşire başına en fazla beş hasta düşecek şekilde sınırlandırılmasını, bir kuvözde sadece bir ve odalarda en fazla iki bebek bulundurulmasını önerdi.
Öte yandan ölen bebeklerden Esmanur'un babası Ömürlü Orhan kendisine yanlış ceset verildiği yolundaki şikâyetinden vazgeçti. Otopside bulunan savcı Yavuz Bayram ile görüşen Orhan, "Bebeğin cenazesini yıkayan kadınlar, 'bu erkek' diyerek bizi yanılttı. Otopsi yapıldığı için, kesikleri yanlış değerlendirmişler" dedi.
Yeşil kartlı aile hayali adres vermiş
Hastane Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Doğanay ise dün düzenlediği basın toplantısında cesetlerin karıştığı iddiasını yalanladı ve enfeksiyonun tamamen kontrol altına alındığını söyledi. Ölen altı bebekten Göktürk bebeğin cenazesi ise halen hastane morgunda. Yeşil kartla tedavi edilen bebeğin ailesinin verdiği adres hayali çıktı. Hastane yetkilileri aileye ulaşamadı. (Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7539957539950

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.