@ismailsaymaz

Bir hukuk sorusu: Bir mahkum fazladan dokuz ay nasıl yatırılır?

Bir hukuk sorusu: Bir mahkum fazladan dokuz ay nasıl yatırılır?
Bir hukuk sorusu: Bir mahkum fazladan dokuz ay nasıl yatırılır?
Yedi yıllık tutukluluğunun ardından geçen mayısta tahliye olmayı bekleyen Abdi Cangı geçmişte verilen disiplin cezaları nedeniyle dört ay daha cezaevinde kaldı. Dört buçuk ay sonra bu kez 'unutulan' bir ceza ortaya çıktı!
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Yedi yıllık tutukluluğunun ardından geçen mayısta tahliye olmayı bekleyen Abdi Cangı geçmişte, “gereksiz slogan attığı ve marş söylediği” için verilen disiplin cezaları nedeniyle dört ay daha cezaevinde kaldı. Bu kez 30 Eylül ’de özgürlüğüne kavuşmak için gün sayarken, 2012’de kesilen bir disiplin cezası daha ortaya çıktı. Mahkemenin vaktinde göndermeyi unuttuğu evrakı, Cangı’nın dışarı çıkmasına 18 gün kala, “bulup” yolladı. Bu cezayla birlikte Cangı’ya hem 45 gün ziyaret yasağı kondu, hem de tahliyesi dört buçuk ay daha uzadı. Cangı, “Ceza zamanında tebliğ edilip infaz edilseydi şartlı tahliye tarihimde aksama olmayacaktı” diyor.
Kocaeli 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde kalan Abdi Cangı, 2006 yılında yasadışı örgüt üyeliği savıyla sekiz yıl dokuz ay ceza aldı. İnfaz hükümlerine göre cezasının dörtte üçünü yatan Cangı’nın 2 Mayıs 2013’te şartlı tahliye olması gerekiyordu. Fakat hakkında, 2011 yılı içerisinde, “gereksiz yere slogan atmak” ve “gereksiz yere marş söylemek” suçlamalarıyla verilmiş disiplin cezaları vardı. Düzenlemeye göre, disiplin cezası bitmeden tahliye olamıyordu. Ancak 30 Eylül 2013’te özgürlüğüne kavuşabilecekti. Cangı da yeni bir disiplin cezasına mahal vermemek için hayli dikkatli davranıyordu.
Ne var ki tahliyesine 18 gün kala, eline bir başka disiplin cezası ulaştı. Evraka göre; 15 Ağustos 2012’de kesinleşmiş olan bir disiplin cezası evraklar arasında unutulmuş ve Abdi Cangı’nın bırakılmasına günler kala ortaya çıkmıştı. Kararla Cangı’ya 45 gün ziyaretçi yasağı verilmişti. Bu cezayla birlikte ancak dört buçuk ay sonra tahliye olabilecekti.
Cezaevinden mektup yazan Cangı, şunları söylüyor:
“İhmalin veya unutkanlığın bedeli ne biliyor musunuz? Dört buçuk ay fazla hapis yatmak, 45 gün ziyaret cezası. Oysa ceza zamanında tebliğ edilip infaz edilseydi şartlı tahliye tarihimde aksama olmayacaktı. Düşünebiliyor musunuz; hukuk , bürokrasinin tozlu raflarında unutulan veya kasti bir şekilde unutturulan bir kararı dört buçuk ay hapis cezası. Hapishane idaresi mağduriyetimi kabul etmekle birlikte ‘Elimizden birşey gelmez’ diyerek, ziyaret cezasını başlattı.”