Bir ilçe iki günde üç şehit verdi

Bir ilçe iki günde üç şehit verdi
Bir ilçe iki günde üç şehit verdi

ŞehitEr Orhan Kılıç?ın cenaze töreninde Cumhurbaşkanı Gül ve bakanların yanı sıra çok sayıda subay katıldı. Törende slogan atan bir grup polisce susturuldu. FOTOĞRAF: ÜMİT KOZAN / DHA

KIRŞEHİR - 8 Eylül günü Hakkâri’nin Çukurca ve Siirt’in Eruh ilçeleriyle, önceki gün Van’ın Başkale ilçesinde PKK’lılarla girdikleri çatışmada şehit olan dört askerin Kırşehirli olması kenti yasa boğdu. Şehitlerden üçü Kırşehir’in Kaman ilçesi nüfusuna kayıtlı.
Kırşehir, önceki gün Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde teröristlerle girdikleri çatışmada şehit olan Jandarma Astsubay Ferhat Erdem ve Siirt’in Eruh ilçesinde PKK terör örgütü mensuplarıyla girdikleri çatışmada şehit olan Jandarma Komando Er Orhan Kılıç’a ağlamıştı. Kılıç’ın memleketi  44 bin 800 nüfuslu Kaman ilçesiydi. 
Bu şehitlerin cenazeleri henüz defnedilmeden Kırşehir’e ikinci acı haber ulaştı. Van’ın Başkale ilçesi 3. Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı Güllük karakolunda görevli, yine Kırşehir’in Kaman ilçesi nüfusuna kayıtlı 30 yaşındaki Astsubay Fatih Aydoğan ile Uzman Çavuş Deniz Kaya’nın şehit haberleri baba ocaklarına ulaştı.
Kırşehir Kaman nüfusuna kayıtlı Astsubay Fatih Aydoğan ile Uzman Çavuş Deniz Kaya, Albayrak köyü kırsalında arazi taraması sırasında önceden döşenen mayının patlaması sonucu şehit düştü.
Birlikte ölen iki askerin yaşamlarında pek çok ortak noktaları vardı. Aynı yerde doğmuşlardı ve birlikte öldüler.
Kırşehir’in Kaman ilçesi İsahocalı beldesi nüfusuna kayıtlı Şehit Astsubay Fatih Aydoğan, evli ve iki kız çocuğu sahibi.
Astsubay Fatih Aydoğan’ın ebe olan eşi, Van’daki görevine başlayamadan eşinin acı haberini aldı. Eşinin Van’da göreve başlamasının ardından Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinden Van merkezdeki bir sağlık ocağına atanan Elife Aydoğan, biri 3 aylık diğeri ise 2 yaşındaki kız çocuklarıyla yaklaşık altı gün önce Van’a gitmişti.
Şehit Uzman Çavuş Deniz Kaya ise Kırşehir’in Kaman ilçesi merkez Müderris Mahallesi nüfusuna kayıtlı. Kaya da tıpkı Aydoğan gibi evli ve iki kız çocuğu var.
10 gün önce izinden dönerek birliğine teslim olan Uzman Çavuş Deniz Kaya, mayın patlaması sonucu yaralanmış ve tedavi gördüğü Van Eğitim Araştırma Hastanesi’nde kurtarılamayarak şehit olmuştu.
Şehitler Astsubay Ferhat Erdem ve Uzman Çavuş Deniz  Kaya için dün tören düzenlendi.
Törende Ferhat Erdem’in altı aylık hamile eşi Ayşegül Erdem tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Askerlerin cenaze törenine 15 bin kişi katıldı ve PKK’yı lanetleyen sloganlar atıldı. Yarın defnedilecek Aydoğan’ın da eşi dört aylık hamileydi.
Kaman ilçesinin üçüncü şehidi olan Komando Er Orhan Kılıç için  ise Kocatepe Camii’nde tören yapıldı, törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuvvet Komutanları ve siyasetçilerin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Cenaze sırasında slogan atan bir grup, askeri tören alanına sokulmadı. Vatandaşlar ‘Bizden korkuyorsanız buraya gelmeyin’ diyerek tepki gösterdi. Tören sırasında geniş güvenlik önlemleri alınması da dikkat çekti.
Eruh’ta şehit olan 25 yaşındaki Astsubay Kıdemli Çavuş Ferhat Ünelli’nin cenazesi, memleketi Amasya’da 3 bin kişinin katıldığı törenin ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.
Eruh’ta şehit düşen 20 yaşındaki Jandarma Komando Er Emrah Temel, yaklaşık 6 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Törene katılanlar, ‘Açılıma destek vatana ihanet’ sloganları atarken, AKP’li Hendek Belediye Başkanı Ali İnci törene ‘hain‘ denilerek alınmadı. İnci bir süre önce Diyarbakır Belediyesi’ni ziyaret etmişti.
Şehit onbaşı Hüseyin Gürlekli ise memleketi Kütahya Gediz ilçesinde toprağa verildi.

Şehit Emrah Temel’in kardeşi cenaze töreninde ağabeyinin resmini taşıdı.


Yaralı uzman çavuş da şehit oldu
Öte yandan Van’ın Başkale ilçesinde mayın patlaması sonucu ağır yaralanan Uzman Çavuş Ferdi Akman tedavi gördüğü hastanede şehit oldu. Bölylece Van’daki mayınlı saldırıda şehit olan asker sayısı üçe yükseldi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören 28 yaşındaki Uzman Çavuş Ferdi Akman evli ve iki çocuk babasıydı. Uzman Çavuş Akman, bugün Van’da düzenlenecek törenin ardından toprağa verilecek. (dha, aa)