'Bir inek ver kızı al' diyen babaya tedavi!

'Bir inek ver kızı al' diyen babaya tedavi!
'Bir inek ver kızı al' diyen babaya tedavi!
Bir inek karşılığında kızını evlenmeye zorlayan baba için mahkemeden örnek karar çıktı: Hem kızından uzak duracak hem de tedavi olacak.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ankara 11. Aile Mahkemesi, kızını bir inek karşılığı evlenmeye zorlayan babanın bir sağlık kuruluşunda tedavi edilmesine hükmetti. Mahkeme , sürekli baskı yapan babanın, kızının bulunduğu eve yaklaşmaması ve telefonla rahatsız etmemesine de karar verdi.
Amasya’nın Korkut Köyü’nde yaşayan Ali O., kızı Güller O.’yu isteyen damat adayına, kendisine bir inek vermesi halinde bu evliliğe izin vereceğini söyledi. Damat adayı da kıza karşılık inek vermeyi kabul edince söz kesildi.

Söz verdim, ineği de aldım

Bir inek karşılığında evlendirileceğini öğrenen Güller O., karşı çıktı. Evde bu yüzden kavgalar yaşandı. Baba Ali O., kızını bu evliliğe ikna etmek için baskı ve şiddete başvurmaktan çekinmedi. Güller O. bunun üzerine çareyi Ankara’da yaşayan halasının evine sığınmakta buldu. Ancak hem kızını hem de kız kardeşini sık sık telefonla arayan ve “Söz verdim, ineği de aldım. Evlenmek zorundasın” diyen baba baskılarını sürdürdü.
Baskının artması üzerine Güller O., Ankara 11. Aile Mahkemesi’ne başvurarak koruma talebinde bulundu. Ankara 11. Aile Mahkemesi hâkimi Mustafa Karadağ da genç kızın koruma tedbirine ilişkin örnek bir karara imza attı. Mahkeme, ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’ hükümleri uyarınca altı ay süreyle koruma tedbirlerine hükmetti. Hâkim Mustafa Karadağ, babanın, “Şiddet mağduruna yönelik olarak şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmamasına, kızına ve yaşadığı Ankara’daki konuta yaklaşmamasına” karar verdi.
Mahkeme, baba Ali O.’nun bir sağlık kuruluşunda tedavi edilmesine de karar verdi.

Doğru sağlık kuruluşuna

Kararda şöyle denildi:
“Süreklilik arz eder şekilde kendi kızını inek karşılığında evlendirmeye zorladığı iddia edildiğinden, Ali O.’nun bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması ve tedavisinin sağlanmasına karar verildi.”

Telefonla araması da yasak

Ankara 11. Aile Mahkemesi’nin kararında ayrıca, korunan kişinin şiddete uğramamış olsa bile yakınlarına, tanıklarına yaklaşmamasına, şiddet mağdurunun şahsi eşyalarına ve ev eşyalarına zarar vermemesine, şiddet mağdurunu iletişim araçlarıyla veya başka yollarla rahatsız etmemesine de hükmetti.
Baba, mahkemenin hükmettiği koruma tedbir kararına uymazsa 3-10 gün arasında hapis yatacak.


  http://www.radikal.com.tr/111992211199223

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ürkütmesen? - alıcı

  Bir inek nedir yazıda yabanda kendi başına? Otlar gün boyu kuyruk sallaya sallaya. Kızına karşılık ineğe talip insana ne demeli oysa? Yüzyıllarca yayılır aklı hep aynı kuru çayırda! Alıcı...

  ... - AENCÜ

  abartılmış mı? kendini o kızın yerine koy bakalım abartı mı değil mi anlarsın.

  bence abartılmış - huseyin366

  sonuçta mehir olarak bir inek istemesi dahi anlayışlı bir baba olduğunu gösteriyor.