Bir ipte iki cambaz!

Japonya'ya 'turist pasaportuyla' çalışmaya giden Gaziantepli Salman Gözlügöl, kendisini Brezilya dizilerindekilere taş çıkartacak bir maceranın içinde buldu.
Haber: AHMET KAYA / Arşivi
NİHAT DÜZGÜN / Arşivi

GAZİANTEP - Japonya'ya 'turist pasaportuyla' çalışmaya giden Gaziantepli Salman Gözlügöl, kendisini Brezilya dizilerindekilere taş çıkartacak bir maceranın içinde buldu. Evli ancak çocuğu olmayan bir Japon kadın Miyako Amo, Salman'dan bir çocuk sahibi oldu. Amo çocuğu alıp kayıplara karışırken, sınır dışı edilen Salman evlat hasretiyle kapı kapı dolaşmaya başladı.
Gaziantepli Salman Gözlügöl, kendisinden 11 yaş büyük bir Japon kadın ile ilişkiye girdi ve eşini boşadı. Miyako Amo ile evlilik işlemlerini başlatan Gözlügöl, Japon kadının kendisine 'amcam' diye tanıttığı Tosihiro ile evli olduğunu öğrendi. Miyako Amo'nun, çocuk sahibi olmak için Salman'ı kandırdığı ortaya çıktı. Sınır dışı edilen Gözlügöl, Amo'nun dünyaya getirdiği ve şimdi 18 aylık olan oğlunu görebilmek için Japonya'ya gitmek istiyor. Ancak vize süresini aştığı gerekçesiyle yeniden vize alamıyor.
Gaziantep-Tokyo hattı
38 yaşındaki Salman Gözlügöl kendisini
'Gaziantep-Tokyo hasret hattı'na sokan olayı şöyle anlattı: "1996 yılında çalışmak için turist pasaportuyla Japonya'ya gittim. Tokyo'da tanıştığım 49 yaşındaki Miyako Amo ile aramızda ilişki başladı. Miyako bana çalıştığı Saitama kentindeki boya fabrikasında iş buldu ve evine yerleştim. Miyako hamile kaldı ancak düşük yaptı. Yine bebek yapmak istediğini söyledi. Kabul etmeyince evlenme teklif etti. Aralık 1998'de vizesiz olarak çalışırken yakalandım ve sınır dışı edildim. Türkiye'ye döndüm ve Miyako, bana para gönderdi. Bir yıl Japonya'ya giriş yasağı verildi. Cezanın dolmasına 10 gün kala Miyako Türkiye'ye geldi. Benimle evlenip Japonya'ya yerleşmem için ısrar etti. Gaziantep'teki kalp hastası eşimden boşanıp Miyako'yla Osaka'ya gittik.
'Beni kullandılar'
Bu defa Miyako evliliği ertelemek için elinden geleni yapmaya başladı. Sonunda evlilik için gerekli olan belgeleri verdi. Bir Türk arkadaşımı kefil göstererek Osaka Belediyesi'ne gittim. İşlemleri yürüten memur, 'Miyako Amo evli' dedi. 'Amcam' diye tanıştırdığı 65 yaşındaki Tosihiro Amo ile evli olduğunu öğrendim. Miyako, 'Eşimle ayrıyız. Boşanma işlemlerimiz sürüyor' diyerek beni bir süre daha oyaladı.
Bu arada, Miyako tekrar hamile kaldı. Hamileliğinin yedinci ayında, 'Çocuğu bana bırak. Onu sezaryenle erken doğuracağım' teklifinde bulundu. O zaman beni çocuk sahibi olmak için kullandıklarını anladım. Bu teklifi reddettim. Miyako, 'Kocam çok zengin. Sana para veririz' dedi. Yine reddettim. 13 Şubat 2000'de evde olmadığım bir gün kayıplara karıştılar.
Hastaneden aradı
Tüm aramalarıma karşın Miyako'yu bulamadım. 10 gün sonra telefonla arayıp, hastanede olduğunu, bir erkek bebek dünya ya getirdiğini söyledi. Semt semt dolaştım ve sonunda Miyako'nun eşi ile yaşadığı evi buldum. Çocuğumu sorduğumda, 'Sütüm yetersiz. O nedenle onu sütannesine gönderdim' dedi. Sütannesine götürmesini isteyince polis çağırmakla tehdit etti. Bunun üzerine ben polise gittim. Polis, evden kaçmak üzere olan Miyako ile kocasını buldu. Ancak Miyako bu kez, 'Ben çocuk doğurmadım' deyip her şeyi inkâr etti. Bunu kanıtlayamayınca vize sürem dolduğu için çaresiz Türkiye'ye geri döndüm."
'Yardım edin'
Japonya'ya gidip çocuğunu görebilmek umuduyla vize almak isteyen Gözlügöl'e iki kez vize ihlali yaptığı için beş yıl ülkeye giriş yasağı konuldu. Gözlügöl, 20 sayfalık bir mektupla Japon Adalet Bakanlığı'na başvurup derdini anlatmayı denedi. Ancak sonuç alamadı. Şimdi Gözlügöl, Japon ve Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yardım bekliyor.