Bir kart, biraz para yetmiyor

Bir kart, biraz para yetmiyor
Bir kart, biraz para yetmiyor

Nezahat Kutlu, son günlerinde 9 kiloya kadar düşen Ferhat?ın fotoğraflarına sarılarak gözyaşı döküyor. FOTOĞRAF: FIRAT KESKİNKILIÇ / DHA

Ambulansla geldiği hastaneden 'Tedavisi yok' diye minübüsle evine yollanan Ferhat, 11 ay sonunda hayata veda etti
Haber: FIRAT KESKİNKILIÇ / Arşivi

EDİRNE - Ferhat Görkem Kutlu, 11 aydır verdiği yaşam mücadelesini kaybetti. Edirne Valisi Nusret Miroğlu’nun talimatıyla hastaneye kaldırılan ama üç saat sonra ‘Tedavisi yok’ denilerek evine gönderilen 10 yaşındaki Ferhat öldü.
Ferhat’ın annesi Nezahat Kutlu, oğlunun fotoğraflarına dokunarak ve kokusu sinmiş kıyafetlerini koklayarak gözyaşı döküyor.
Doğum sırasında geçirdiği havale nedeniyle engelli olan Ferhat, ilerleyen yıllarda yakalandığı kas, epilepsi, şeker ve osteoporoz hastalıkları nedeniyle erimeye başlamıştı. Babası evi terk edince annesi ve kardeşiyle birlikte elektiriği kesik bir bodrumda yaşam mücadelesi veren Ferhat’ın durumu basına yansımış, bunun üzerine devreye Vali Miroğlu girmişti. Ancak gönderildiği hastanede “Bu hastalığın çaresi yok” denilerek yollanan Ferhat, ambulansla geldiği hastaneden minibüsle annesinin kucağında eve dönmek zorunda kalmıştı.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan aldığı 450 TL yardım parası ile yaşam mücadelesi veren Nezahat Kutlu, dokuz kiloya kadar düşen oğlunu bu yıl 18 Ocak’ta yeniden ambulansla hastaneye götürdü. Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi’nde 10 gün yoğun bakımda kalan Ferhat, öldü. Çarbamba günü Kuzucuk Köyü’nde toprağa verildi.
Oğluna baktığı için çalışamayan anneye 10 Ocak 2008 tarihinde Edirne Valiliği’nden ‘yeşil kart’ çıkartılmıştı. Bir yıl sonra karnesine yeni vize yaptırmaya fırsat bulamayan anne 20 Ocak günü vizesini yeniletti. Ancak 18 Ocak günü Ferhat acil olarak hastane kaldırınca aileye 209 lira fatura çıkarttıldı. Anne Nezahat Kutlu, Edirne Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü’ne mesaj çekti. Mesajına yanıt alamadığını söyleyen anne, tanıdıklarından borç alarak hastane faturayı ödediğini söyledi.
Anne Nezahat Kutlu ‘devlet’e kırgın: “Ferhat benim için hayatımın anlamıydı. O her şeyimdi. Oğluma bakamadım, tedavisini yaptıramadım. Artık kimseden bir şey istemiyorum. Neyim var neyim yok her şeyi alsınlar. Küçücük yaşında her türlü hastalığı yaşadı, acı çekerek öldü. Devlet bir Ferhat’a sahip çıkamadı.”