Bir kasaba komedisi

'Sahte seçmen var'
Afyonkarahisar'ın Balçıkhisar beldesindeki CHP teşkilatı seçmen listesinde sahtekârlık yapıldığını ileri sürdü. CHP'lilerin iddiasına göre buna kızan AKP'li Belediye Başkanı Gündoğan şu anonsu yaptırdı: Bizim bildiğimiz bir örgüt var. Onun da adı PKK'dır. Buradaki de Balçıkhisar CHP örgütüdür. Bunların hepsine yazıklar olsun.
'Yazıklar olsun'
Dokuz kişiyi şahit gösteren CHP'liler Gündoğan için suç duyurusunda bulundu. Gündoğan'ın kendilerine daha önce de 'Cünuplar ve sünnetsizler' dediğini ileri süren yetkililer "CHP'yi çete gibi halka tanıtmaya çalışmak kimsenin haddi değildir" dedi. Gündoğan: Bu iddiaları ortaya atanlar Balçıkhisar'ı küçültmeye çalışanlardır.
Haber: İSMAİL AKAR / Arşivi

AFYONKARAHİSAR - Kasaba politikacılarının kısır çekişmelerini ve seçmen kapma yarışını anlatan Yeşilçam filmleri, Afyonkarahisar Şuhut ilçesine bağlı Balçıkhisar beldesinde gerçek oldu. CHP teşkilatının seçmen listelerine itiraz etmesine kızan AKP'li Belediye Başkanı İhsan Gündoğan'ın, belediye hoparlöründen "CHP'liler PKK'lıdır" diye anons yaptırdığı iddiası beldeyi karıştırdı. CH'liler daha öncekendileri için 'cünüp, sünnetsiz' dediğini öne sürdükleri Başkan Gündoğan hakkında suç duyurusunda bulundu.
Seçmen listesine itiraz kızdırdı
Balçıkhisar beldesindeki gerginlik, seçmen listelerinin askıdan indirildiği 1 Mart'tan birkaç gün önce başladı. Beldede oturmadıkları halde bazı kişilerin seçmen kütüklerine kayıt ettirildiğini öne süren CHP Balçıkhisar Teşkilatı, 1 Mart'ta çalışmalar tamamlanıp listeler askıdan inince harekete geçti. CHP'liler beldede oturmadığını iddia ettikleri 384 kişinin kimlik bilgileri, adresleri ve telefonlarını İlçe Seçim Kurulu'na sunarak, listelere itiraz etti. AKP yandaşlarının hileyle listelere dahil edildiğini öne süren CHP'lilerin itirazı, Belde Belediye Başkanı AKP'li İhsan Gündoğan'ı sinirlendirdi. 1 Mart günü saat 11.50 sıralarında belediyenin hoparlöründen yükselen anonsla da tartışma ayyuka çıktı. İddiaya göre, AKP'li Gündoğan tarafından belediyenin ilan memuruna okutulan anonsta şu ifadeler yer almıştı:
"Güzide halkımız; birileri kasabamızı köye dönüştürme çabasındadır. Bizim bildiğimiz bir örgüt var. Onun adı PKK'dır. Buradaki de Balçıkhisar CHP örgütüdür. Bazı kendini okumuş zanneden cahiller ve kasabamızı bölmeye çalışanlar, CHP belde örgütüdür. Bunların hepsine yazıklar olsun."
'Dokuz kişi tanık'
Anons belde sakinlerini şaşkına çevirirken, CHP'lileri de öfkelendirdi. Soluğu ilçede alan CHP Belde Teşkilatı Başkanı Sabri Yakış, anonsla ilgili Şuhut Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Satır satır not ettikleri anonsun memur Ali Armutçu tarafından okunduğundan emin olduklarını, söyleyen CHP'li Yakış, dokuz kişiyi de tanık gösterdi. Yakış, şunları söyledi: "Başkan bu işi nasıl yapar, bizi nasıl PKK'ya benzetir, anlayamadık. Anonsu duyunca hepimiz şok olduk. Biz sadece seçmen kütüklerindeki usülsüzlüğü ortaya çıkardık. Ama bu, Gündoğan'ın ilk vukuatı değil. Bizlere ve diğer muhaliflere daha önce de 'cünüpler (cenabet) ve sünnetsizler gibi sözler sarf etmişti."
CHP Şuhut İlçe Başkanı Oktay Göçen,"Atatürk ilkelerinin bekçisi olan CHP'yi bir çete örgütü gibi halka tanıtmaya çalışmak hiçkimsenin haddi değildir" dedi.
18 yıldır başkan
Başkan Gündoğan'sa CHP'lilerin iddialarını yalanlayarak seçmen listelerindeki karışıklıklarla ilgili uyarıcı bir anons yaptıklarını savunudu. Anonsta CHP ve PKK isminin geçmediğini öne süren Gündoğan, "Bu iddiaları ortaya atanlar Balçıkhisar'ı küçültmeye çalışanlardır" diye konuştu.
İmam hatip lisesi ve ilahiyat fakültesi mezunu olan 51 yaşındaki Gündoğan, iki dönem DYP'den, bir dönem ANAP'tan, bu dönem de AKP'den olmak üzere 18 yıldır Balçıkhisar Belediye Başkanlığı yapıyor.