Bir kent ağladı

İzmir'de dün Piriştina yası vardı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina son yolculuğuna on binlerce seveninin gözyaşları ve çiçek yağmuruyla uğurlandı.
Devlet törenine CHP lideri Baykal'ın yanı sıra, bakanlar ve diğer muhalefet partilerinden temsilciler ile İzmir Valisi ve Ege Ordu Komutanı da katıldı.

İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, son yolculuğuna
İzmirlilerin 'sevgi seliyle' uğurlandı. Naaş, Bayraklı Adliye Sarayı'ndaki Adli Tıp Morgu'ndan saat 14.00'te alındı. Türk Bayrağı'na sarılı tabutu
İzmir Emniyet Müdürü Halil Tataş, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yusuf Ali Karaman, CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ve Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak tarafından arabaya taşındı.
Oğlu Levent'in de bindiği cenaze arabası önlerinden geçerken eşi Mine ve kızı Zeynep Piriştina gözyaşlarına boğuldu. Konvoy Ankara Caddesi'ni takip ederek Mürselpaşa Bulvarı'ndan geçti ve Basmane Meydanı'ndaki CHP İl Başkanlığı önünde durdu.
İşçilerden sevgi seli
CHP İzmir İl Başkanlığı'ndaki törende Piriştina'yı işçiler de yalnız bırakmadı. DİSK üyesi yüzlerce işçi ellerinde Piriştina'nın resimleriyle cenaze aracına kırmızı karanfiller attı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da katıldığı törende konuşmayı CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel yaptı. Yüksel, Piriştina'nın efsanevi bir belediye başkanı olduğunu belirtti. Daha sonra konvoy Montrö Meydanı'ndan İZFAŞ Genel Müdürlüğü önünden geçti. İZFAŞ personelinin tamamı siyahlar giyerek Piriştina'nın naaşını selamladı. İZFAŞ binasından da Nazan Öncel'in 'Gitme' şarkısı yükseldi.
Cenazenin bulunduğu konvoy daha sonra İzmir Ticaret Odası ve Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın önüne getirildi. Cenaze son olarak Konak Meydanı'na getirilerek katafalka yerleştirildi. Konak'ta başlayan Devlet törenine, CHP lideri Deniz Baykal, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, DYP lideri Mehmet Ağar, İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, milletvekilleri, belediye başkanları ve 40 bin kişi katıldı.
Piriştina'nın naaşı törenden sonra eller üzerinde belediyenin karşısındaki
İsabey Camii'ne getirildi. Cenaze namazını kadınlarla erkekler birlikte kıldı. AKP İzmir Milletvekili Nükhet Hotar Göksel ve CHP Milletvekili Türkan Miçoğulları da saf tutan kadınlar arasındaydı. Cenaze namazının kılınmasının ardından hareket eden konvoy Konak'la Narlıdere Aşağı Mezarlık arasındaki yolu 1.5 saatte alabildi. Mustafa Kemal Bulvarı'nda yol boyu dizilen binlerce İzmirli, başkanlarını son yolculuğuna alkışlarla ve karanfillerle uğurladı. Piriştina'nın naaşını mezara oğlu Levent Piriştina ile Altay Spor Kulübü Başkanı Ahmet Taşpınar indirdi.
Sanatçılar unutmadı
Kültür ve sanata verdiği destekle tanınan Piriştina'yı sanatçı dostları son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Metin Akpınar, Timur Selçuk, Arif Keskiner, Meral Okay, Rutkay Aziz, Doğa Rutkay, Yılmaz Erdoğan ve Yavuz Bingöl, Piriştina'yı son yolculuğuna uğurlayanlar arasındaydı.'Onun kıymeti bilindi'
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal: Elbette üzüleceğiz. Ama bir an düşününce, bu dünyada herkes gelip geçici. Tüm ölümler acıdır, ama bazı ölümler daha da acıdır. Piriştina gibi bir insanı yetiştirmiş, ortaya çıkarmış bir toplum olarak bunun onurunu ve aydınlık yüzünü de görmekteyiz. İzmir, bir Ahmet Piriştina yetiştirmiştir. Ne mutlu bu İzmir'e ki onun kıymetini yaşarken de bilmiştir. Piriştina, büyük ihaleler yaptığı müteahhitlerle, işçilerle, cezaevlerine giren solcularla, sağcılarla, sanatçılarla dost kalarak el ele vererek hepsini kucaklayarak bunları yaptı. Ahmet Piriştina, Türk siyasetine kalite, belediyeciliğine de ahlaki ve estetik boyut kazandırdı. On binlerce insanın bu acının etrafında ele ele veriyor olduğunu görüyor olmak, İzmir'in nice Ahmet Piriştinalar yetiştireceğini göstermektedir. Onu güneşin battığı yere uğurluyoruz. Doğduğu yerden nice Ahmet Piriştina'lar çıkacaktır.
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu: Ahmet Piriştina, Türk belediyecilik
tarihine adını yazdıracak eserler gerçekleştirdi. Belediye Başkanı olarak İzmirlilerin sevgisini kazandı. Bu büyük Piriştina sevgisiyle, coşkulu bir şekilde merhumu son yolculuğuna uğurluyoruz. Cismen bu dünyadan ayrılmış olabilir. Ama eserleri içimizde.
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yusuf Ali Karaman: İzmir sadece belediye başkanını değil, ağabeyini, kardeşini, en yakın dostunu da kaybetti. Piriştina çağdaş sosyal demokrat belediyeciliğin en büyük imzasıdır.
İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu: Büyük hayalleri vardı. O İzmir'i fuarlar, kongreler, turizmler kenti yapmak için çalıştı. Can dostuydu, cömertti. Siyasi kimliğini kullanmamaya özen gösterirdi. Fakir fukaranın, öksüzlerin, kimsesizlerin babasıydı, onlara âşıktı. Yani o İzmir'e
İzmirlilere âşıktı. Dostluğu imbat gibi huzur veren bir rüzgârdı. Birlikte büyük uğraş verdiğimiz Konak Köprülü Kavşağı'nı, Ahmet Piriştina Köprülü Kavşağı olarak açarak seni sonsuza kadar yaşatacağız. Fuardaki kültür merkezini de Ahmet Piriştina Kültür Merkezi adıyla açıp yaşatacağız.