Bir kez haber müdürü oldun ya!

F tipi cezaevlerini konu alan bir program nedeniyle yerel Sun TV'nin eski...

MERSİN - F tipi cezaevlerini konu alan bir program nedeniyle yerel Sun TV'nin eski haber müdürü Adnan Özdemir üç ay hapis cezasına çarptırıldı.
İstanbul 4 No'lu DGM, 14 Aralık 2000'de F tipi cezaevleri ve ölüm orucu eylemleri üzerine yayın yasağı koymuştu. Bu yasağın 15 Şubat'ta tebliğ edilen Özdemir, 26 Şubat'ta istifa etmesine karşın 24 Nisan 2001 tarihinde sunulan program nedeniyle ceza yedi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün suç duyurusu üzerine Özdemir hakkında Mersin 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nde 'Yetkili mercilerin emirlerine itaatsizlik' suçundan dava açıldı.
Yargılama, istenen ceza üç ayı geçmediği için duruşmasız ve savunma alınmadan sonuçlandı. Özdemir, ceza aldığını tesadüfen, bir ayı aşkın süre sonra öğrendi.
Adnan Özdemir, görevde olmadığı bir dönemde yayımlanan program nedeniyle cezaya çarptırıldığını öğrenince, kararın düzeltilmesi için Adalet Bakanlığı'na başvurdu. Özdemir, "Delil olarak alınan programın kasetleri izlenseydi, haber müdürü ve sunan kişinin ben olmadığım ortaya çıkardı" diye konuştu.